Mieszkanie po pożarze Przedsiębiorca
5 sierpnia 2021

Specjalistyczna usługa sprzątania po pożarach 

Każdy pożar w budynku wiąże się nie tylko z negatywnymi doświadczeniami psychicznymi i stratami materialnymi, ale też ze zniszczeniami, zanieczyszczeniami, osadami z sadzy i brzydkim zapachem pogorzeliska. Na szczęście istnieją firmy, które zajmują się specjalistycznym usuwaniem tych wszystkich pozostałości. Jak przebiega profesjonalne sprzątanie po pożarze? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

Dlaczego warto skorzystać z profesjonalnego sprzątania po pożarze? 

Każdy pożar wywołuje negatywne doświadczenia psychiczne i jest źródłem stresu dla właścicieli, mieszkańców i użytkowników budynku. Dodatkowo pozostawia po sobie zniszczenia, zanieczyszczenia, osady z sadzy i wyjątkowo nieprzyjemny zapach pogorzeliska. Te pozostałości można jednak usunąć dzięki specjalistycznej usłudze sprzątania po pożarze, jaką świadczą profesjonalne firmy. Dlaczego warto z niej skorzystać? Przede wszystkim dlatego, że usuwanie skutków pożaru to bardzo czasochłonne i dosyć niebezpieczne przedsięwzięcie. Trzeba pamiętać, że ma się do czynienia nie tylko ze zniszczeniami, ale też z silnymi zanieczyszczeniami, które mogą być bardzo szkodliwe dla ludzi.

Specjalistyczne sprzątanie po pożarze gwarantuje nie tylko szybkie uporanie się z wszystkimi pozostałościami po zdarzeniu, ale też zlikwidowanie wszystkich potencjalnych źródeł zagrożenia dla człowieka. Użycie profesjonalnych środków chemicznych i pełna ochrona w postaci kombinezonu, rękawic i maski z ochronnym filtrem pozwalają na bezpieczne zarówno dla wykonawców, jak i dla późniejszych użytkowników budynku przeprowadzenie niezbędnych prac.

Specjalistyczne sprzątanie po pożarach krok po kroku 

Sprzątanie po pożarze można zacząć wtedy, gdy dopełnione zostały wszelkie formalności związane z ubezpieczeniem lokalu, oszacowaniem strat i odszkodowaniem i gdy dokonano już przeglądu budynku pod kątem bezpieczeństwa. Pierwszym działaniem, jakie podejmuje się w tym zakresie, jest usunięcie wszelkich odpadów po pożarze oraz wyniesienie wszystkich sprzętów, mebli i elementów wyposażenia z pomieszczeń. To, co zostało uszkodzone lub spalone powinno się bezpiecznie zutylizować. Należy również zdemontować wszystkie elementy budowlane, które nie mogą zostać naprawione. Następnie można przystąpić do usuwania sadzy ze ścian, sufitów i podłóg. Tę czynność wykonuje się np. za pomocą suchego lodu. Kolejnym krokiem podczas sprzątania po pożarze jest usunięcie zadymienia i dekontaminacja, czyli neutralizowanie wszelkich szkodliwych związków chemicznych.

Niezależnie od skali pożaru, po każdym takim zdarzeniu pozostaje wyjątkowo nieprzyjemny, intensywny zapach spalenizny i pogorzeliska. Żeby sobie z nim poradzić, nie wystarczy nawet długotrwałe wietrzenie pomieszczeń, trzeba wykonać ozonowanie przy użyciu specjalnych generatorów ozonu. To działanie jest niezbędną częścią sprzątania po pożarach, jakie oferują profesjonalne firmy, takie, jak choćby Revival z Warszawy. Ozonowanie daje efekt 2 w 1: nie tylko usuwa brzydką woń i jej źródło, ale też gwarantuje odpowiednią dezynfekcję poprzez zabijanie szkodliwych drobnoustrojów i dodatkową neutralizację szkodliwych substancji.

Jeśli po sprzątaniu po pożarze i renowacji budynku nadal wyczuwalny jest zapach dymu i spalenizny, to możliwe, że przedostał się on do poddasza i izolacji ścian. W takiej sytuacji najlepiej skorzystać z dezodoryzacji metodą zamgławiania termicznego, która pozwala na usunięcie nieprzyjemnej woni. Fachowcy z firmy zajmującej się sprzątaniem po pożarach powinni również dokładnie sprawdzić, wyczyścić i zdezynfekować kanały HVAC (przewody kominowe i wentylacyjne oraz ogrzewania i klimatyzacji). O ile to możliwe, usuwają dodatkowo za pomocą środków chemicznych sadzę z mebli, sprzętów i elementów wyposażenia, które nadają się jeszcze do użytku.