tartak-trociny-stolarskie Przedsiębiorca
20 czerwca 2017

Sposób na dodatkowy zarobek w stolarni – wykorzystaj trociny stolarskie

Trociny stolarskie to idealny materiał do produkcji pelletu – nowoczesnego i ekologicznego opału, z którego korzysta coraz większa liczba Polaków. Zamiast więc wyrzucać odpady ze stolarni, warto przetworzyć je w ten popularny produkt. Jak zabrać się za produkcję pelletu? Czego potrzebujemy na początek? I kiedy taka inwestycja nam się zwróci? Oto poradnik na temat rozpoczęcia produkcji pelletu w stolarni.

Idealny materiał

Trociny pochodzące ze stolarni to pełnowartościowe drewno – dlatego idealnie nadają się jako materiał opałowy, który ogrzeje każdy dom. Oczywiście palenie zwykłymi trocinami to kiepski pomysł – taki opał byłby trudny w transporcie i mógłby narobić sporo bałaganu. Dlatego z trocin powstaje pellet – idealne do jego produkcji są właśnie trociny stolarskie, które od razu są suche i nadają się do bardzo łatwego przetworzenia w ten popularny opał. Pellet to same trociny bez żadnych dodatków, a jego produkcja jest bardzo prosta, ale tylko pod warunkiem, że dysponujemy odpowiednimi maszynami, których produkcją zajmuje się firma Brikol. PPHU. Poźniak M. Dzięki takim maszynom w każdej stolarni bez problemu będzie można wyprodukować pellet, co pokazuje ten filmik:

 

Szybko się zwróci

Do produkcji pelletu w stolarni można wykorzystać różne przeznaczone do tego maszyny. Oferowane przez wyżej wymienione przedsiębiorstwo linie peletujące przeznaczone są do przetwarzania odpadów rozmaitego typu – w zależności od tego, jakiego drewno i do jakiego użytku najczęściej pojawia się w naszej stolarni, możemy wybrać odpowiednie rozwiązanie, które pozwoli nam zagospodarować z zyskiem powstałe przy naszej podstawowej produkcji odpady drewniane. Obecnie dostępne są linie do peletowania trocin jednorodnych oraz takie, które przerobią w pellet różnego rodzaju trociny i zrębki. Ze względu na dużą popularność pelletu, który jest opałem ekologicznym i opłacalnym, nie powinniśmy mieć problemu ze sprzedażą gotowego trocinowego produktu. Właśnie dlatego stworzenie linii produkującej pellet przy stolarni to tak dobry pomysł. Inwestycja nie jest szczególnie kosztowna, zaś pieniądze, które na nią przeznaczymy, zwrócą się nam już zaledwie po trzech miesiącach – później to już wszystko tylko czysty zysk. Jak widać naprawdę warto zdecydować się na takie rozwiązanie, bowiem własna linia peletująca w znaczący sposób pomoże nam w powiększeniu zysków, które czerpiemy z przetwarzania drewna w naszej stolarni.