sprezarki Przedsiębiorca
1 stycznia 2017

Sprężarki powietrza w przemyśle

Technologia sprawiła, że sprężone powietrze znajduje coraz większe zastosowanie w produkcji i przemyśle. Dzięki temu powstają wyjątkowe maszyny, a mianowicie sprężarki powietrza, które są o wiele lepszą propozycją od urządzeń mechanicznych, hydraulicznych czy elektrycznych. Wynika to przede wszystkim z cennych właściwości chemicznych i fizycznych powietrza. Za wykorzystaniem sprężonego powietrza w przemyśle przemawia możliwość szybkiego działania, prostota użytkowania, bezpieczeństwo, sucha i czysta praca, łatwość transportu, bezstopniowa regulacja i łatwość magazynowania.

Zadaniem głównym kompresorów powietrza polega na zwiększeniu jego ilości na zamkniętej i określonej przestrzeni. Odpowiednie zmagazynowanie powietrza, jego spakowanie, przyczynia się do zwiększenia siły ciśnienia. W działaniu sprężarki powietrza przypominają płuca. Stopień siły naszych płuc jest zależny od tego, jak głębokie wdechy wykonujemy. Gdy słabe, to nie bylibyśmy w stanie nawet zdmuchnąć świeczki z tortu. I podobnie jest w przypadku skompresowanego powietrza.

Wyróżniamy przede wszystkim sprężarki dynamiczne i wyporowe. Kompresory dynamiczne stosują specjalne urządzenie obrotowe, którego zadanie polega na przyśpieszaniu i zwalnianiu powietrza. Inaczej działają sprężarki wyporowe, które po prostu się napełnia, a później opróżnia z komory powietrznej. Sprężarki znajdują szerokie zastosowanie do celów przemysłowych, na przykład do różnorodnych procesów produkcji.

Szczególnie widoczne jest ich zastosowanie w narzędziach pneumatycznych, takich jak: pistolety natryskowe, zszywacze, szlifierki, gwoździarki oraz klucze pneumatyczne. Koszt pracy związany z użytkowaniem sprężarki powietrza jest zależny od stopnia jej konserwacji. Ich bezawaryjne działanie okazuje się możliwe tylko wtedy, gdy są odpowiednio dopasowane do konkretnych zadań. Gdy przedsiębiorstwa decydują się na zamówienie takiego wyposażenia, to wcześniej korzystają z pomocy specjalistów od obsługi kompresorowni, którzy będą w stanie doradzić, które sprężarki powietrza stanowią najlepsze rozwiązanie dla naszej firmy.