skladki zus Podatnik, Przedsiębiorca
14 kwietnia 2016

Jak sprytnie uniknąć płacenia składek ZUS?

Opłacanie składek ZUS jest dla każdego przykrą i uciążliwą koniecznością. Wszyscy przedsiębiorcy są zobligowani do ponoszenia kosztów za ZUS, dlatego pojawia się tak wiele zapytań dotyczących sposobów na uniknięcie opłat albo przynajmniej ich zmniejszenie. Poniżej znajdziesz porady, jak uniknąć płacenia składek.

W poprzednim artykule zaproponowaliśmy, w jaki sposób osoba prowadząca działalność gospodarczą może zmniejszyć kwotę składki ZUS. Tym razem przedstawiamy pomysły na sprytne ich uniknięcie. Przekonaj się, czy można uniknąć ZUS-u!

Indywidualne potrzeby i wymagania

Każda z propozycji, aby uniknąć płacenia składek ZUS, polega na przeskoczeniu prawa, zaproponowaniu alternatywnego rozwiązania albo ryzykownej zmiany. Wybór którejkolwiek z nich musi być przemyślany – powinniśmy przeanalizować nasze korzyści, ewentualne straty, wady, zalety i potencjalne zagrożenia. Na decyzję o którejś z propozycji wpływ mają indywidualna sytuacja, konkretne potrzeby i wymagania – każdy przypadek należy rozpatrywać osobno. Być może słyszałeś już o większości pomysłów – sprawdź, na ile są trafne i jak je zrealizować!

Czy wciąż można płacić składki za granicą?

Jednym z głośniejszych i bardziej zachęcających rozwiązań na ominięcie polskich stawek ZUS jest opłacanie stawek na granicą. W tym celu przedsiębiorcy wykonują swą pracę, którą rejestrują najczęściej w Wielkiej Brytanii, a także np. na Litwie, w Czechach czy Słowacji – w krajach, w których opłaty te są znacznie niższe niż w Polsce. Ponieważ pracodawcy i pracownicy często decydowali się na takie rozwiązanie, ZUS postanowił kontrolować takie przypadki i walczyć z osobami, które w rzeczywistości nie pracowały za granicą na pełen etat, ale wykorzystywały jedynie kuszące prawo unijne. Otóż cały problem rozwiało postanowienie Sądu Najwyższego, wg którego takie działanie jest w pełni legalne, a ZUS nie ma możliwości sprzeciwiać się ani tego kwestionować. Inna sprawa, że odpowiednie organy kontroli mają prawo czuwać nad przebiegiem procedury i z pewnością oceniają poszczególne przypadki, tak aby dobrodziejstwa nie były nadużywane.

Czy warto wejść w spółkę albo kupić rolę?

Inną propozycją jest przekształcenie działalności gospodarczej w spółkę z o.o. i przekazanie części udziałów drugiemu właścicielowi. Trzeba jednak uważać i zrobić to z głową, aby nie wzbudzić żadnych podejrzeń. Jeśli sprzedamy przynajmniej kilka procent udziałów, nie musimy płacić składek.

Podobnie unikniemy składek ZUS, jeśli wykupimy udziały w gospodarstwie rolnym. Taki udział albo posiadanie ziemi na własność obligują do opłacania KRUS-u – jego koszty są nieporównywalnie niższe od składek ZUS-u.