Przedsiębiorca
23 stycznia 2019

Sprzęty i akcesoria niezbędne do pracy na wysokościach

Z oczywistych względów prace na wysokościach są jednymi z najniebezpieczniejszych, jakie człowiekowi przychodzi wykonywać. Niebezpieczeństwo grozi w tym przypadku nie tylko osobom, które bezpośrednio w nich uczestniczą, lecz także znajdującym się poniżej. Jak zwykle z pomocą przychodzi tutaj nauka i technika, dzięki którym mamy rozwiązania pozwalające skutecznie i bezpiecznie pracować w takich warunkach.

Kryteria określające pracę na wysokościach

Zgodnie z obowiązującymi przepisami pojęciem „praca na wysokości” określa się te prace, które wykonywane są na powierzchniach znajdujących się co najmniej 1 m nad poziomem podłogi lub ziemi. Jak jednak informują nas specjaliści z firmy RAMIRENT ze Szczecina, jeśli powierzchnia taka, niezależnie od wysokości, na jakiej się znajduje, jest osłonięta ze wszystkich stron pełnymi ścianami lub oszklonymi ścianami sięgającymi wzwyż co najmniej 1,5 m albo innymi stałymi konstrukcjami ewentualnie urządzeniami chroniącymi pracownika przed upadkiem, to wtedy nie mamy do czynienia z pracą na wysokości.

Wykonywanie prac na wysokościach obostrzone jest wieloma rygorystycznymi przepisami określającymi szczegółowo warunki ich prowadzenia i wymagania, jakie winny spełniać wszelkie urządzenia tam stosowane. Skoncentrujmy się jednak na wątku sprzętu i akcesoriów stosowanych przy pracy na wysokościach, gdyż to przecież ma być głównym tematem naszego artykułu.

Podstawowe sprzęty i akcesoria służące prowadzeniu prac na wysokościach

Zacznijmy jednak od najważniejszego sprzętu ochrony osobistej, a więc szelek asekuracyjnych. Są one stosowane wszędzie tam, gdzie niemożliwa jest inna ochrona i muszą być dopasowane indywidualnie w zależności od postury użytkownika i rodzaju wykonywanej przez niego pracy. Sporadycznie, przy szczególnego typu pracach na wysokościach korzysta się także z typowo alpinistycznego sprzętu.

Jeśli chodzi o sprzęt ogólnego stosowania do wykonywania prac wysokościowych, to wymienimy tutaj przede wszystkim:

  • rusztowania
  • drabiny
  • podnośniki
  • podesty
  • dźwigi osobowe i towarowe

Przy użyciu rusztowań prowadzimy przede wszystkim prace budowlane i remontowe. Rozróżniamy rusztowania elewacyjne, modułowe, przejezdne i nietypowe konstrukcje.

Drabiny umożliwiają prowadzenie doraźnych prac w stosunkowo krótkim czasie i na ograniczonych wysokościach. Mamy drabiny przystawne, rozstawne, pomostowe, do prowadzenia prac na schodach i jeszcze kilka innych typów.

Z kolei podnośniki nożycowe, koszowe, teleskopowe i przegubowe o napędzie elektrycznym lub spalinowym służą do prac wewnątrz pomieszczeń, jak i na zewnątrz; mogą to być samojezdne pojazdy albo urządzenia umieszczane na przyczepach samochodowych.

Podesty wiszące, jednomasztowe, dwumasztowe i towarowe stosowane są przy wszelkiego rodzaju pracach elewacyjnych, murarsko-tynkarskich, dociepleniowych oraz do transportu mniejszych ciężarów, a także osób.

Do transportu większych ładunków używane są dźwigi towarowo-osobowe.

Istnieją wyspecjalizowane firmy, które wynajmują wszystkie sprzęty i akcesoria niezbędne do prowadzenia prac na wysokościach.