Przedsiębiorca
30 marca 2018

Śruby, gwoździe i nity – czym się różnią?

Zarówno śruby, jak i gwoździe oraz nity służą do trwałego łączenia różnych elementów. Dlaczego więc w niektórych sytuacjach wybiera się tylko śruby, a w innych częściej stawia się na gwoździe? Czym różnią się te rozwiązania? Co powinniśmy wiedzieć na ich temat? Do jakich zastosowań najlepiej wybrać śruby, a gdzie lepiej sprawdzą się gwoździe? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w naszym krótkim artykule.

Śruby – charakterystyka

Śruby są jednym z dwóch elementów połączenia śrubowego – drugim elementem jest nakrętka, którą nakładamy na śrubę po drugiej stronie. Śruby występują w wielu różnych kształtach i rozmiarach. Zawsze są jednak wykonywane ze stali – chociaż może ona być różnej jakości. Wybór śrub jest bardzo duży – kupując je, powinniśmy jednak zwracać uwagę nie tylko na kształt łbów czy rozmiar samej śruby – najważniejsza jest tutaj jej wytrzymałość, która zależy od techniki obróbki metalu, z którego powstała. Jeśli używamy dużej liczby śrub, najlepiej kupować je hurtowo, prosto od producenta – duży wybór tego rodzaju produktów czeka na nas w ofercie firmy Metalzbyt, którą prowadzi Andrzej Pikiewcz.

Nity – solidne połączenie

Innym sposobem łączenia ze sobą płaskich elementów jest nitowanie. Wykorzystuje się w tym celu metalowe nity, które pozawalają na wykonanie bardzo trwałego połączenia. W przeciwieństwie do śrub nity są nieruchome – tak połączonych elementów nie możemy już więc po prostu rozkręcić. Nit to po prostu bardzo krótki metalowy pręt, zakończony najczęściej okrągłym łbem. Łączy się go z ułożoną po drugiej stronie zakuwką. Zanim wynaleziono spawanie, nitowanie było bardzo często używaną techniką do budowy statków, mostów i innych konstrukcji wymagających bardzo dużej wytrzymałości. Dziś ta technika wykorzystywana jest znacznie rzadziej.

Gwoździe – przede wszystkim do drewna

Trzecim wyrobem metalowym, służącym do łączenia różnych elementów, są oczywiście gwoździe. Nie są one tak wytrzymałe jak śruby czy nity, dlatego też stosuje się je znacznie rzadziej. Gwoździe wykorzystywane są częściej przez majsterkowiczów-amatorów niż przez profesjonalistów. Najlepiej sprawdzają się jako łączenie elementów drewnianych – do ich użycia wystarczy mieć pod ręką młotek. Gwoździe występują oczywiście w wielu rozmiarach – mogą się też różnić wytrzymałością. Nigdy jednak nie dorównają nią śrubom. Poza tym gwoździe nie nadają się do łączenia płaskich elementów. Nie stanowią więc dobrego połączenia elementów konstrukcyjnych.