sruby-imbusowe Przedsiębiorca
6 kwietnia 2017

Śruby imbusowe – rola i zastosowanie w przemyśle

Na rynku istnieje wiele artykułów metalowych, które są niezbędne podczas prac stolarskich czy remontowych. Rozmiarowo są niewielkie, ale mocowanie bez nich jest niewykonalne. Muszą być wytrzymałe i funkcjonalne. Dziś przedstawiamy zastosowanie śrub imbusowych.

Najpierw zalety

Wśród zalet śrub imbusowych można wymienić przede wszystkim łatwy montaż i demontaż. To duży komfort podczas prac łączeniowych. Śruby te charakteryzują się dużą wytrzymałością, a ponadto, kiedy są dodatkowo ocynkowane, zachowują swój pierwotny wygląd przez długi czas i nie ulegają korozji.

Do produkcji śrub imbusowych stosuje się wysokiej jakości stal, która jest odporna na uszkodzenia mechaniczne. Tego typu elementy nie będą się odkształcać pod wpływem obciążenia, co jest niezwykle istotne w mocowaniach.

Śruby imbusowe – rodzaje

Tego typu artykuły do mocowań i łączeń są specyficzne pod względem ukształtowania ich łba. Na rynku dostępne są zakończenia walcowe i stożkowe. W sklepach takich jak Metal Zbyt znaleźć można wiele rodzajów śrub, zróżnicowanych zarówno pod względem kształtu ich gniazda, jak i rodzaju materiału zastosowanego do ich produkcji. Przy zakupie należy wziąć także pod uwagę wielkość gwintu. Pracownicy w takich sklepach udzielą fachowego doradztwa zarówno majsterkowiczom-amatorom, jak i osobom prowadzącym profesjonalne zakłady budowlane czy stolarskie.

Do śrub imbusowych stosuje się specjalne klucze, które pomogą w optymalnym dokręceniu. Są one idealnie dopasowane do specyficznego łba śruby i przy niewielkim momencie obrotowym można uzyskać bardzo dobre połączenie.

Zastosowanie

Śruby imbusowe z łbem stożkowym stosuje się w połączeniach gwintowych wszelkich maszyn oraz urządzeń. Świetnie sprawdzą się w wielu gałęziach przemysłu, w tym w motoryzacji, zakładach stolarskich czy firmach remontowo-budowlanych. Mają także zastosowanie w życiu codziennym, np. w produkcji instrumentów czy przy montażu mebli. Dzięki swojej odporności mogą być zastosowane w maszynach, które przebywają w wilgotnym środowisku.

Śruby imbusowe z łbem stożkowym stosuje się w połączeniach gwintowych w trudno dostępnych miejscach. Istnieje wiele różnych średnic gwintu, które wybiera się według wymagań konkretnych mocowań i łączeń.

Przy wyborze odpowiedniego rodzaju śrub istotne jest dostosowanie ich w taki sposób, aby stworzyć najbardziej stabilne połączenie. Dlatego nie wszędzie przydadzą się śruby imbusowe, np. w przypadku instalacji energetycznych stosuje się śruby dwustronne oraz nakrętki, a do karton-gipsu na rynku są dostępne specjalne wkręty.