stłuczka Przedsiębiorca
2 października 2017

Jak postępować w przypadku stłuczki na drodze – poradnik

Obecnie samochód stał się naszym podstawowym środkiem transportu. Każdego dnia ułatwia nam dojazd do biura i sprawia, że możemy przemieszczać się po mieście w komfortowych warunkach. Niestety, czasami na drodze zdarzają się nieprzewidziane i nieprzyjemne sytuacje, takie jak stłuczka. Jak postępować, gdy do nich dojdzie?
Gdzie się udać, żeby naprawić uszkodzone auto?

Kolizje na drodze zdarzają się bardzo często. O czym powinieneś pamiętać, gdy dojdzie do stłuczki? Jak nie stracić głowy na miejscu zdarzenia? Podpowiadamy!

Nie utrudniaj ruchu innym pojazdom

Jeżeli jesteś uczestnikiem kolizji, pamiętaj, że Twoim obowiązkiem jest jak najszybsze usunięcie samochodu z drogi. Tylko w sytuacji, gdy zdarzy się wypadek drogowy, a więc są osoby ranne lub ofiary śmiertelne nie wolno ruszać pojazdów. W przypadku stłuczki auto nie powinno utrudniać ruchu innym samochodom, dlatego musi znaleźć się na poboczu.

Oświadczenie z miejsca zdarzenia

W przypadku niegroźnej kolizji nie trzeba wzywać policji, jednak należy napisać wspólne oświadczenie z miejsca wypadku.  Powinna się w nim znaleźć informacja dotycząca przyczyny kolizji, zakresu spowodowanych szkód oraz dane osób, które były uczestnikami zdarzenia. Oświadczenie powinno zostać podpisane przez kierowców, którzy brali udział w kolizji, dzięki temu łatwiej będzie uzyskać odszkodowanie od zakładu ubezpieczeń.

Naprawa uszkodzeń po kolizji

Gdy samochód ulegnie uszkodzeniu, warto wybrać się do sprawdzonego zakładu lakierniczo-blacharskiego. Najlepiej takiego, który oprócz wysokiej klasy usług świadczy także pomoc w zdobyciu funduszy na opłacenie napraw, czyli reprezentuje poszkodowanego przed zakładem ubezpieczeniowym. Istotna jest także możliwość otrzymania samochodu zastępczego, dzięki któremu możemy funkcjonować dokładnie tak, jak przed kolizją. Tego typu usługi zapewnia cieszący się uznaniem kierowców zakład lakierniczo-blacharski PPHU Bogusław Zając w Krakowie. Zapraszamy do obejrzenia krótkiego pokazu:

Jeżeli będziesz uczestnikiem kolizji drogowej, nie trać głowy – pamiętaj o usunięciu samochodu z drogi i spisaniu oświadczenia. Umieść w nim informacje, dotyczące dokładnego miejsca zdarzenia, numery rejestracyjne pojazdów, dane kierowców, opis uszkodzenia samochodów oraz numer polisy i ubezpieczyciela. Warto także wykonać zdjęcia z miejsca kolizji oraz sporządzić szkic sytuacyjny z ustawieniem pojazdów przed i po zdarzeniu. Następnie znajdź najlepszy zakład lakierniczo-blacharski w okolicy. Jego pracownicy zadbają nie tylko o Twój samochód, ale pomogą Ci także załatwić wszelkie formalności z ubezpieczycielem.