Ploter wielkoformatowy Przedsiębiorca
2 lipca 2020

Systemy stałego zasilania tuszem w ploterach. Jak to działa?

W miejscach, gdzie wydajność drukowania i optymalizacja jego kosztów mają duże znaczenie, warto sięgać po innowacyjne, ale sprawdzone rozwiązania. Jednym z nich są systemy stałego zasilania atramentem czy tuszem w urządzeniach takich jak drukarki i plotery. Jak one działają i jakie argumenty przemawiają za ich zastosowaniem? Postaramy się wyczerpująco odpowiedzieć na te pytania.

CISS – systemy stałego zasilania atramentem


Technologia ta, funkcjonująca również pod angielskim skrótem CISS, polega na wykorzystaniu do zasilania urządzeń drukujących atramentu lub tuszu z zewnętrznych źródeł. Do sprzętu drukującego, a konkretnie do kaset podłączane są z wykorzystaniem odpowiednich przewodów lub rurek z silikonu zbiorniki z atramentem o pojemności 1500 ml, czyli dużo większe niż standardowe kasety. Dzięki podciśnieniu generowanemu podczas zużycia tuszu jest on następnie łatwo i wygodnie podawany z zewnątrz do głowicy w drukarce, co gwarantuje płynność całego procesu. Kasety dodatkowo posiadają pływaki, dzięki czemu możemy regulować wysokość tuszu w kasecie. CISS ma najczęściej zastosowanie w przypadku ploterów wielkoformatowych.


Zalety systemów stałego zasilania


Podłączenie systemu stałego zasilania nie jest kosztowne, nie zajmuje też dużo czasu. Takie usprawnienie druku nie wpływa w żaden sposób na jakość uzyskiwanych wydruków. Dzięki temu sprawdzi się świetnie w agencjach reklamowych. Zachowanie stałego ciśnienia gwarantuje niezakłócony przebieg całego procesu, drukowanie w takim systemie jest też bezpieczniejsze, gdyż redukuje ryzyko dostępu powietrza do układu plotera, co zwiększa jego żywotność. Użytkownikowi nie grozi też przestój w pracy związany z niespodziewanym wyczerpaniem się tuszu czy atramentu w urządzeniu. Nie bez znaczenia może być też fakt, że CISS jest systemem ekologicznym, opartym na pomyśle efektywnego wykorzystania zasobów i niegenerowania kolejnych odpadów w postaci pustych kaset. Warto też podkreślić, że bogaty asortyment dostępnych na rynku wyrobów CISS różnych producentów, w tym również polskich, pozwala klientowi wybrać optymalne rozwiązanie dla siebie.


Jak odpowiada nas ekspert ze sklepu internetowego Print Is Easy specjalizującego się w sprzedaży sprzętu i akcesoriów do druku: prostota i efektywność działania sprawiają, że CISS jest uniwersalnym systemem optymalizacji kosztów drukowania. Doskonale sprawdzi się w takich miejscach jak drukarnie czy zakłady produkujące upominki i gadżety z nadrukami. CISS zastosowany w takiej agencji czy pracowni pozwoli na praktycznie bezobsługową pracę, podczas gdy przy standardowym użytkowaniu urządzenia drukującego trzeba pilnować poziomu tuszu w kasecie czy też zapobiegać zapowietrzeniu układu poprzez regularne dolewanie tuszu do kasety lub jej wymianę.