Przedsiębiorca
6 grudnia 2017

Szeroki zakres usług i nowoczesny sprzęt – wybieraj najlepsze biura geodezyjne!

Każda inwestycja nieruchomościowa czy to związana z budową dla klienta indywidualnego, podmiotu gospodarczego czy dla sektora publicznego wymaga wykorzystania wiedzy teoretycznej i umiejętności praktycznych geodetów, będących również kartografami. To oni dbają o to, aby plan inwestycyjny związany z terenem i prawidłowym wznoszeniem obiektu przebiegał w sposób prawidłowy. Dowiedz się, czym charakteryzuje się dobry geodeta!

Długoletnie doświadczenie

Zawód geodety jest bardzo wymagający, a żeby go wykonywać, należy uzyskać na drodze egzaminacyjnej uprawienia które nadawane są przez Komisję Kwalifikacyjną ds. Uprawnień zawodowych w Dziedzinie Geodezji i Kartografii. Dzięki temu geodeci są zaliczani do zawodu o wysokim wskaźniku zaufania publicznego – nie każdy, bowiem może trudnić się tym zawodem. Same uprawnienia jednak nie wystarczą. To długoletnie doświadczenie podparte współpracą z klientami indywidualnymi i instytucjonalnymi budują pozytywny wizerunek danego specjalisty. Dobry geodeta to połączenie teoretyka i praktyka. Teoria polega głównie na przyswajaniu nowych praw nieruchomościowych, posiadaniu świetnego rozeznania w nowych technologiach geodezyjnych, a także ciągłego podwyższania swoich kompetencji – nie tylko z zakresu geodezji, ale również z dokumentacyjnej obsługi inwestycji. Praktyka zaś to setki pomyślnie i terminowo zrealizowanych usług geodezyjnych. Tym właśnie wyróżnia się biuro Georef. Zakład Usług Geodezyjnych. Tomasz Ciążyński, które obsługuje budownictwo, deweloperów nieruchomości, czy branże związane ze sportem i turystyką.

Usługi dla podmiotów gospodarczych i sektora prywatnego

Dobry geodeta to również dobry kartograf o szerokiej wiedzy z zakresu geologii. Specjaliści związani z geodezją muszą charakteryzować się precyzyjnością, a także analitycznym myśleniem przestrzennym. Pomagają im takie urządzenia jak tachimetry, skanery, niwelatory i lasery, pionowniki laserowe, dalmierze, poziomice elektroniczne, a także specjalistyczne oprogramowanie do interpretacji i analizy danych pomiarowych, czy konstruowania precyzyjnych co do milimetra map do celów projektowych. Cała gama specjalistycznych narzędzi wymagana jest przy zamówieniach publicznych, obsłudze dużych inwestycji czy przy geodezyjnych pomiarach specjalnych (np. tyczenie kanalizacji, czy przy budowie mostu). Klienci instytucjonalni często udają się do biur geodezyjnych w celu wykonania tak zwanych geodezyjnych pomiarów inwentaryzacyjnych – wymagany proces przy oddaniu budynku do użytku. Najczęściej geodeci współpracują z sektorem publicznym przy budowie dróg.

Szeroki zakres usług dla klienta indywidualnego

Trzecim i ostatnim wyznacznikiem przy wyborze geodety – i chyba najważniejszym – jest zakres oferowanych przez niego usług. Im zakres ten jest szerszy, tym będziesz miał pewność, że dany geodeta jest specjalistą wykwalifikowanym. Szczególną uwagę zwróć na mapy do celów projektowych – to one muszą być wykonane w taki sposób, aby architekt mógł precyzyjnie nanieść obiekt budowlany na mapy projektowe. Ważna jest również współpraca tych dwóch zatrudnianych podmiotów. Geodeta bowiem musi dokonać dokładnego wytyczenia budynku tak, aby ekipa budowlana z precyzją co do jednego centymetra mogła wznieść Twój dom, bądź inny obiekt architektoniczny. Klienci indywidualni często zainteresowani są również odrolnieniem gruntów, a co za tym idzie podziałem nieruchomości i wytyczeniem nowych granic. Jest to bardzo skomplikowana procedura, która musi spełnić wiele uwarunkowań prawnych (np. każda działka musi mieć dostęp do drogi głównej, odpowiednia odległość od lasów itd.), dlatego wiedza doświadczonego geodety jest bezsprzecznie wymagana