szkolenia-kierowcow Przedsiębiorca
12 lutego 2019

Szkolenia kierowców skierowane do osób niepełnosprawnych

Niezależne przemieszczanie się na różne odległości to wielkie marzenie wielu osób niepełnosprawnych. Ogromnym ułatwieniem jest dla nich prawo jazdy i samochód dopasowany do ich potrzeb. Nie wszyscy niepełnosprawni jednak wierzą w swoje możliwości, a wręcz z góry zakładają, że w nauce jazdy są bez szans. Inni z kolei odkładają swoje marzenia przez krzywdzące opinie ludzi, którzy uważają, że osoba niepełnosprawna za kierownicą stanowi zagrożenie dla siebie i innych uczestników ruchu. Co warto wiedzieć o szkoleniach kierowców skierowanych do osób niepełnosprawnych?

Prawo jazdy dla osoby niepełnosprawnej – jak zacząć?

Osoba niepełnosprawna, która chce podjąć szkolenia umożliwiające nabycie prawa jazdy, powinna zacząć od znalezienia kontaktu z prawdziwymi specjalistami, którzy mają rzeczową wiedzę na temat szkoleń indywidualnych. Specjaliści pomogą nam rozwiać wszelkie wątpliwości. Jeśli będzie to konieczne, przejdziemy testowe poprowadzenie dostosowanego samochodu pod kontrolą doświadczonego instruktora. Instruktor wyda opinię o możliwości szkolenia. Musimy także zadbać o zaświadczenie od lekarza uprawnionego do badań kierowców. Poza uzyskaniem zaświadczenia od lekarza konieczna jest wizyta w Wydziale Komunikacji Starostwa Powiatowego w celu wygenerowania Profilu Kandydata na Kierowcę – otrzymujemy numer, z którym możemy zapisać się na szkolenie w wybranym przez nas ośrodku nauki jazdy. Warto przyjrzeć się formom opłaty za szkolenia, jeśli zamierzamy skorzystać z dofinansowania. Jak mówi nam przedstawiciel Przemysłowego Instytutu Motoryzacji PIMOT z Warszawy, w niektórych okolicznościach bardziej opłaca się ponieść koszty szkolenia z własnych środków, z czego nie zawsze zdajemy sobie sprawę. Może to na przykład umożliwić skorzystanie z dofinansowań na zakup samochodu dostosowanego do naszych potrzeb.

Jaki ośrodek nauki jazdy wybrać?

Przy wyborze ośrodka nauki jazdy, który oferuje szkolenia kierowców skierowane do osób niepełnosprawnych, warto zwrócić uwagę na kilka punktów. Przymiarki do samochodów niepełnosprawnych kandydatów na kierowców powinny być nieodpłatne, a ośrodek powinien oferować fachowe doradztwo w zakresie biomechaniki, czy zaopatrzenia ortopedycznego. Jeśli obawiamy się ograniczeń finansowych, warto wybrać ośrodek, w którym za szkolenie będziemy mogli zapłacić w systemie ratalnym. Powinniśmy sprawdzić, czy z pomocą szkoły nauki jazdy będziemy mieli możliwość uzyskania dofinansowania – dofinansowanie dla osób niepełnosprawnych może wynosić nawet 80%.

Większość kroków, które musi poczynić osoba niepełnosprawna, by móc ubiegać się o prawo jazdy, musi poczynić również osoba pełnosprawna. Z pomocą specjalistów z ośrodka nauki jazdy dla osób niepełnosprawnych przebrniemy przez wszystkie progi bez problemu – musimy tylko wierzyć w swoje możliwości.