trociny-w-tartaku Przedsiębiorca
20 czerwca 2017

Tartak z dodatkowym zyskiem

Jeśli chcemy, żeby nasz biznes przynosił dochody, przede wszystkim musimy ograniczyć straty. W tartaku sposobem na zwiększenie zysków jest wykorzystanie trocin. To odpady, z których z powodzeniem można produkować pellet – coraz częściej stosowany w gospodarstwach domowych materiał opałowy. Jak się za to zabrać? Podpowiadamy, co jest potrzebne do produkcji pelletu i wyjaśniamy, dlaczego opłaca się w jego wytwarzanie zainwestować.

Po pierwsze – osuszanie!

Żeby z powstałych po produkcji wyrobów drewnianych trocin tartacznych mógł powstać dobrej jakości pellet, przede wszystkim muszą one zostać odpowiednio osuszone, bo wilgotność w przypadku pelletu jest bardzo istotna – dlatego najważniejszym elementem linii peletującej działającej przy tartaku jest właśnie suszarnia. To właśnie tam drewniane odpady przygotowywane są do peletowania. Suszarnie różnią się objętością i szybkością pracy. W ofercie firmy Brikol. PPHU. Poźniak M. znajdziemy urządzenia tego typu, które są w stanie wysuszyć w godzinę od 250 do nawet 600 kg trocin. Sposób funkcjonowania suszarni do trocin dobrze przedstawia ten filmik:

Tartak – dobra lokalizacja

Linia produkująca pellet zlokalizowana tuż przy tartaku to świetny pomysł na zwiększenie swoich zysków. Dzięki temu, że nie musimy wydawać pieniędzy na transport trocin, które, jeśli nie mamy linii peletującej, są tylko zbędnym produktem ubocznym, możemy znacznie ograniczyć koszty produkcji:

Jest to znacznie lepsze rozwiązanie nawet w przypadku linii o małej wydajności. Lokalizacja i niski nakład pracy przy zautomatyzowanej produkcji pelletu daje bardzo niskie koszty produkcji pelletu – przekonuje nasz ekspert z firmy Brikol.

Dla każdego

Produkcja pelletu jest tak opłacalna ze względu na to, że ten materiał opałowy zyskuje coraz większą popularność w naszym kraju. Pellet to tak naprawdę po prostu sprasowane trociny drewniane bez żadnych sztucznych dodatków, dlatego jest on opałem bardzo ekologicznym, jego spalanie nie uwalnia do środowiska tak szkodliwych substancji jak ma to miejsce np. w przypadku węgla. Jednak chętnie wybierają go nie tylko osoby dbające o środowisko, pellet ma też niską cenę, co wpływa na to, że decydują się na niego także ci, którzy po prostu chcą zaoszczędzić na kosztach ogrzewania domu. Inwestując w linię produkującą pellet nie musimy się więc martwić o brak zainteresowania wytworzonym przez nas produktem, bo ze zbytem nie powinniśmy mieć najmniejszego problemu. Zbędne do tej pory trociny szybko zamienimy w dodatkowy zastrzyk gotówki.