Przedsiębiorca
21 maja 2018

Taśma grafitowa samoprzylepna – charakterystyka i zastosowanie

Samoprzylepne taśmy grafitowe występują w rozmaitych wariantach, cechujących się nieco odmiennymi właściwościami. Zasadniczo jednak wszystkie pełnią funkcję uszczelniającą statycznie w instalacjach, w obiegu których krążą czynniki nie tylko nieobojętne chemicznie, ale również osiągające bardzo wysokie temperatury. Co jeszcze warto wiedzieć na ten temat?

Istotą budowy i właściwości taśm grafitowych jest wykorzystanie do ich produkcji mineralnego grafitu ekspandowanego. Rolę nośnika odgrywa zazwyczaj przędza bawełniana, choć w niektórych odmianach pojawić się mogą także dodatkowe elementy wzmacniające w postaci włókien szklanych bądź cienkiego drutu ze stali nierdzewnej.

Warunki pracy taśm i ich parametry

Zbrojenie taśmy grafitowej pozwala na zastosowanie jej w warunkach jeszcze wyższej temperatury, czyli nawet 600 st. C w porównaniu z 450 st. C dla taśmy „standardowej”. Minimalna temperatura pracy w każdym przypadku wynosi natomiast -240 st. C.

Istotnym czynnikiem jest też panujące w układzie ciśnienie – mówi ekspert z firmy Europolit. – Taśma spełni swoje zadanie przy wartościach nieprzekraczających 300 bar.

Warto rozróżnić także taśmy gładkie oraz plecione i karbowane. Dwa ostatnie rodzaje cechują się większą giętkością i elastycznością, co pozwala na wygodne układanie takich taśm również na niewielkich promieniach. Taśmy grafitowe poza tym charakteryzują się niepalnością, stabilnością termiczną, wysoką odpornością na ściskanie i oddziaływanie substancji chemicznych, a także długą żywotnością.

Estetycznie i funkcjonalnie

Powierzchnia samoprzylepna umożliwia łatwy i szybki montaż. Z uwagi na swoje właściwości i podobne wymagania w zakresie nacisków montażowych jest ona w stanie zastąpić grafitowe szczeliwo tudzież uszczelki (w wersji zbrojonej: również te wykonane z grafitowych płyt z wkładką stalową). Można też z niej formować uszczelki o nietypowych gabarytach bądź kształcie.

Zastosowanie

Samoprzylepne taśmy grafitowe wykorzystuje się między innymi w uszczelnianiu złącz kołnierzowych, pokryw, włazów i zaworów, armatury, a także wymienników ciepła, ciągów wentylacyjnych czy aparatury chemicznej.