Taśmy ostrzegawcze Przedsiębiorca
3 czerwca 2021

Taśmy, jako elementy ostrzegawcze

Taśmy ostrzegawcze to jeden z wielu elementów umożliwiających w widoczny i właściwy sposób oznakować miejsce zagrożenia. Skutecznie pozwalają zapobiec wypadkom na placach budowy, w halach magazynowych czy produkcyjnych, a także wszystkich innych miejscach, gdzie ich zastosowanie jest uzasadnione. Dlatego też w poniższym artykule przyglądamy się tym elementom ostrzegawczym z bliska, analizując między innymi zalety ich użycia.

Gdzie i w jakim celu mogą być stosowane taśmy, jako elementy ostrzegawcze?

Przepisy BHP jasno określają konieczność stosowania ostrzegawczych oznakowań i ogrodzeń w miejscach występującego doraźnego lub stałego zagrożenia niebezpieczeństwem na przykład w postaci głębokich wykopów, czy awarii maszyny. 

Taśmy ostrzegawcze sprawdzają się w tym przypadku idealnie. Przyciągają uwagę za sprawą swoich kolorów, a do tego dają dużą swobodę ich montażu, nawet w nietypowych miejscach. Dlatego też są one powszechnie stosowane przez: 

  • ekipy serwisowe w zakładach pracy, podczas naprawy maszyn, 
  • służby BHP np. do wyznaczania ciągów komunikacyjnych
  • ekipy budowlano-remontowe, podczas wykonywania prac rozbiórkowych czy wykopów,
  • organizatorów eventów do wyznaczania określonych stref,
  • wszelkiego rodzaju służby, takie jak policja, straż pożarna, pogotowie wodno-kanalizacyjne czy gazowe, podczas wypadków komunikacyjnych, napraw awarii instalacji czy też prowadzenia prac związanych z ich wykonywaniem. 

Zalety stosowania taśm ostrzegawczych

Szerokie zastosowanie taśm ostrzegawczych na zewnątrz i wewnątrz budynków to tylko jedna z ich wielu zalet. Wśród nich wyróżnić można także:

  • łatwość mocowania, pozwalającą odgrodzić teren o dowolnym obszarze i kształcie, 
  • lekkość, ułatwiającą przenoszenie taśm z miejsca na miejsce, 
  • możliwość zakupu w wersji samoprzylepnej, do montażu na powierzchniach płaskich,
  • dużą widoczność nawet z dużej odległości, dzięki intensywnym i charakterystycznym kolorom.

Znaczenie kolorów taśm ostrzegawczych

Taśmy ostrzegawcze produkowane są zazwyczaj w określonych kolorach, choć mogą również występować w wersjach opatrzonych własnym nadrukiem dopasowanym do specyfiki działalności korzystających z nich firm czy instytucji. 

Dobór właściwego koloru taśmy ostrzegawczej nie powinien być jednak nigdy kwestią przypadku. Dlatego też o ich znaczenie zapytaliśmy specjalistę z firmy Fino, producenta taśm ostrzegawczych

Czarno-żółte taśmy ostrzegawcze przeznaczone są do oznaczania wystających elementów lub wszelkiego rodzaju krawędzi, na przykład takich jak stopnie schodów, progi czy też niskie przejścia lub rampy. Informują one o ryzyku upadku lub uderzenia. Z kolei te w kolorze biało-czerwonym stosowane są najczęściej do grodzenia wybranych obszarów podczas imprez masowych, prowadzenia wykopów czy też oznaczenia np. odkrytej studzienki kanalizacyjnej. 

Jak więc widać taśmy i folie ostrzegawcze znajdują zastosowanie w wielu różnorodnych miejscach, a ich największą zaletą jest uniwersalność i łatwość użycia oraz stosunkowo niewielka cena.