Gniotownik ziarna Przedsiębiorca
10 czerwca 2021

Technologia pakowania w rękawy foliowe. Zastosowanie gniotownika z prasą silosującą

Pakowanie paszy w rękawy foliowe pozwala na znaczną redukcję kosztów związaną z produkcją zwierzęcą. Zastosowanie gniotownika z prasą silosującą eliminuje konieczność suszenia oraz związane z tym koszty – technologia ta umożliwia zmniejszenie wydatków o 2/3 w porównaniu do usługowego suszenia. Jednocześnie możliwe jest uzyskanie lepszej jakościowo paszy, dostosowanej stopniem rozdrobnienia zarówno do bydła, trzody, jak i drobiu.

Gniotownik z prasą silosującą: wyposażenie, zasada działania

Dokładne i wydajne rozdrabnianie ziaren jest możliwe dzięki zastosowaniu gniotownika z prasą silosującą. Jego zadaniem jest gniecenie, rozcieranie oraz pakowanie ziaren do rękawów foliowych, w których ziarno będzie kiszone oraz przechowywane. Dzięki zwiększonej średnicy walców maszyna cechuje się dużą wydajnością – od 15 do 35 ton na godzinę, w zależności od wilgotności ziarna i stopnia jego rozdrobnienia. Tunel o średnicy 1,95 m jest przystosowany do rękawów o pojemności od 110 do 140 ton ziarna, a dzięki regulacji ilości podawanego na walce ziarna oraz bezpiecznikowi zabezpieczającemu wały przed kamieniami, praca jest bezpieczna i wydajna.

Na wyposażeniu standardowym gniotownika do zboża producenta maszyn rolniczych Agripak znajdują się także regulowane hydraulicznie hamulce tarczowe do ustawiania siły nabicia w rękawie, dyferencjał walców, uchylany kosz zasypowy z okienkami inspekcyjnymi, regulowane listwy czyszczące walce oraz precyzyjny mechanizm ustawiania odległości między walcami. Dzięki windzie i podestowi do ustawiania beczki z konserwantem możliwe jest jednoczesne rozdrabnianie i konserwowanie ziaren.

Zalety pakowania paszy w rękawy foliowe

Pakowanie paszy w rękawy foliowe znacząco zwiększa opłacalność produkcji zwierzęcej, ograniczając koszty związane z suszeniem ziaren. Zgniecenie i zakiszenie jednej tony kukurydzy w rękawach foliowych, to 1/3 kosztów usługowego suszenia. Jest to najtańszy sposób na uzyskanie wysokiej jakości ziaren do skarmiania: uzyskana tą metodą pasza jest treściwa, ma lepszą strawność, a także większą ilość cukrów rozpuszczalnych w wodzie, co bezpośrednio przekłada się m.in. na mleczność krów.

Jednocześnie pakowanie ziaren w rękawy foliowe jest rozwiązaniem na zbiór bardzo mokrego zboża. Żniwa pomimo niesprzyjającej pogody to ograniczenie strat związanych z wypadaniem ziarna, dzięki czemu w plonie uzyskuje się więcej suchej masy. Gniotownik można wykorzystać zarówno na własne potrzeby, jak i do świadczenia nim usług, z gwarancją uzyskania paszy o stopniu rozdrobnienia dopasowanym do zapotrzebowania: zarówno dla bydła, trzody, jak i drobiu.