Przewóz towarów Przedsiębiorca
3 marca 2021

Transport morski czy lotniczy – co wybrać?

Chcesz wyekspediować towary do odbiorcy w odległym kraju i nie wiesz, na jaką formę transportu się zdecydować? Nic dziwnego. Ostateczna decyzja nie jest wcale taka prosta. Jeśli rozważasz kwestię wysyłki drogą morską albo lotniczą, weź jednak pod uwagę kilka aspektów. Po pierwsze – czas dostawy przesyłki i koszt takiego transportu. Po drugie – ilość wysyłanych towarów, ich gabaryt oraz szczególne właściwości.

Transport morski czy lotniczy – zalety i wady wskazanych rozwiązań

Przesyłanie paczek i towarów drogą morską ma wiele zalet praktycznych i organizacyjnych. Taki transport bazuje na flocie w postaci statków dość sporych rozmiarów. A te jak wiadomo, są na tyle pojemne, że mieszczą zarówno standardowe przesyłki, jak i towary ponadgabarytowe.  Transport morski umożliwia zresztą przewóz prawie każdego rodzaju przesyłek. I nie chodzi tu wyłącznie o ich wielkość, ale także specyficzne warunki, jakich wymagają. Na statku można zapewnić towarom na przykład określoną temperaturę. Poza tym transport morski jest tańszy niż transport lotniczy. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że jest też o wiele bardziej czasochłonny.

Z kolei transport lotniczy jest szybki, ale i w pewien sposób ograniczony. Największą wadą są związane z nim koszty. Nic dziwnego, że samolotem najczęściej wysyła się towary cenne, drogie albo takie, które mają dość krótki termin ważności. Tak czy inaczej, nie ulega wątpliwości, że transport lotniczy jest dziś najnowocześniejszą formą przewozu.

– Bywa, że przetransportowanie towarów drogą lotniczą jest jedynym i jednocześnie najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem. Jako agencja celna współpracujemy z rzetelnymi przewoźnikami lotniczymi. Klientom oferujemy usługę transportu door-to-door, usługę transportu ładunków nietypowych i usługę transportu przesyłek pod specjalnym nadzorem – mówi przedstawiciel Agencji Celnej NET-CARGO z Gdyni.

Transport morski czy lotniczy – krótkie porównanie wskazanych rozwiązań

Jeśli masz wątpliwości, czy zdecydować się na transport morski, czy lotniczy – porównaj najczęstsze rozwiązania z zakresu transportowania określonych towarów.

I tak transportem lotniczym najczęściej wysyła się przesyłki drobne, czasami wręcz niebezpieczne, o dużej wartości lub takie, które bardzo łatwo ulegają uszkodzeniom. Natomiast transportem morskim nadaje się towary znacznie większe i cięższe. Co ważne, nie ma znaczenia fakt, czy taka przesyłka zawiera w sobie materiały niebezpieczne, wrażliwe lub wymagające określonych właściwości przewozu.

Nadal nie masz pewności, jaką decyzję podjąć? Agencja celna z pewnością doradzi Ci właściwe i optymalne rozwiązanie. Jeśli zależy Ci na czasie i stuprocentowym bezpieczeństwie, weź pod uwagę transport lotniczy. Jeśli jednak masz do nadania sporej wielkości towar o określonych wymaganiach – zdecyduj się na transport morski.