Przedsiębiorca
28 listopada 2017

Trendy meblarskie

Rynek meblarski, jak niemal każdy inny, podlega stopniowym zmianom. Wywołane są one nie tylko ciągle usprawnianą technologią wytwarzania mebli, ale także ewolucją naszych upodobań. Nowości szybko są weryfikowane przez konsumentów i jeśli zyskają popularność, na stałe wchodzą do naszych mieszkań, stając się modne, a niektóre z nich, nawet ponadczasowe. Pewne trendy wnętrzarskie swoją popularność utrzymują od dawna, inne dopiero ją zyskują.

Jaki jest najpopularniejszy styl meblarski?

Kolekcje proponowane przez sklepy meblarskie – takie jak Heban. Salon meblowy – zmieniają się co roku, jednak większość z nich zachowuje na stanie także starsze propozycje. Jest to o tyle istotne, że klienci bardzo często decydują się na zakup mebli po dłuższym czasie, co wymaga od placówek handlowych nieco mniejszej dynamiki w zakresie wymiany asortymentu na nowy. Dochodzi do tego kwestia przyzwyczajeń, które dla wielu z nas są niezwykle istotnym, warunkującym ostateczny wybór wyznacznikiem. Dlatego też klasyczne propozycje szybko nie znikną. Najpopularniejszym obecnie stylem wnętrzarskim jest tak zwany styl nowoczesny. Znamy go wszyscy – jest on stosunkowo prosty, oszczędny jeśli chodzi o zdobienia i geometrię, a także ubrany w stonowane, naturalne kolory. W stylu nowoczesnym chodzi przede wszystkim o funkcjonalność, co sprawia, że meble wykonane według jego zasad pasują niemal wszędzie i nigdy się nie starzeją. Wiele wnętrz projektowanych jest ostatnio z myślą nie o stylu nowoczesnym, ale o stylu minimalistycznym. Choć nie każdemu może on przypaść do gustu, liczba osób stawiających na minimalizm jest coraz większa. Styl minimalistyczny skupia się na gładkich powierzchniach, najlepiej w kolorze białym, czarnym lub szarym, z prostą geometrią i nieprzesadnym rozbudowaniem elementów wystroju.

Skandynawski czy klasyczny?

Rosnącą popularność stylu skandynawskiego możemy zawdzięczać dużej rozpoznawalności lansowanego od paru ostatnich lat, niespiesznego stylu życia zwanego hygge. Pokoje zaaranżowane w tym stylu, obfitują w naturalne drewno i są dobrze nasłonecznione. Ciekawą opcją jest także styl klasyczny, z antykami i meblami, których stylistyka przywodzi na myśl starą stolarkę. Dominujące w stylu klasycznym kolory to brązy, szarości i beże, a także barwa starego drewna. Zupełną niszę stanowią style: vintage, rustykalny, glamour, eklektyczny, prowansalski i kolonialny. Ma to swoje podłoże w naszych upodobaniach – cenimy sobie prostotę i funkcjonalność, bez zbędnych elementów dodatkowych. Oczywiście upodobania te znajdują swoje odbicie w większości salonów meblowych.