Twardość ołówków Przedsiębiorca
18 marca 2020

Twardość ołówków a ich zastosowanie. Jak czytać oznaczenia?

Ołówek – podstawowy i znany od wieków przyrząd do rysowania. Grafitowy wkład w drewnianej obudowie dzieciom służy do nauki pisania, artystom do szkicowania i rysowania, jest także niezastąpiony do rysunków technicznych. Rodzajów ołówków jest jeszcze więcej niż ich zastosowań. Poszczególne przybory różnią się przede wszystkim twardością, o czym informuje odpowiednie oznaczenie. Jak je czytać, by wybrać właściwy ołówek?

Ołówki twarde – H

Ołówki wytwarza się z grafitu i kaolinu. Im więcej pierwszego materiału, tym ołówek jest twardszy. Twarde ołówki są oznaczone literą H. Skala twardości jest dziesięciostopniowa. Najtwardszy ołówek ma oznaczenie H10, natomiast ten najbardziej miękki z twardych – H.

Twarde i bardzo twarde ołówki cechują się jasnym odcieniem wykonanej nimi kreski. Taki ołówek najlepiej sprawdza się do wykonywania rysunków technicznych i w projektach, w których wymagane jest rysowanie cienkiej linii. Jeśli chodzi o zastosowania artystyczne, to twarde ołówki doskonale sprawdzają się do rysowania konturów i szkicowania – czy to w szkicowniku, czy zwykłym bloku rysunkowym.

Zaletą ołówków H-H10 jest to, że tępią się znacznie mniej niż ołówki miękkie, a co za tym idzie – wolniej się zużywają. Z tego powodu są często używane np. w biurach do sporządzania szybkich notatek czy rysunków poglądowych.

Ołówki miękkie – B

Ołówki miękkie są oznakowane literą B. W ich składzie znajduje się więcej kaolinu niż grafitu. W przypadku miękkich ołówków skala jest dziewięciostopniowa i odczytuje się ją następująco: ołówek B jest najtwardszym z miękkich ołówków, zaś B9 – najbardziej miękki. Ołówek B9 charakteryzuje się najciemniejszą kreską spośród wszystkich miękkich ołówków. Warto pamiętać, że im bardziej miękki ołówek, tym kolor kreski wyraźniejszy.

Ołówki B są idealne do rysowania. Bez trudu można uzyskać nimi nawet grube linie w intensywnym czarnym kolorze. Dzięki temu, że są miękkie, cieniowanie można wykonać dość łatwo i sprawnie. Choć tępią się szybciej niż twarde ołówki, to ze względu na swoje zalety są nie do przecenienia. Żaden ołówek z oznaczeniem H nie sprawdzi się w rysunku artystycznym tak dobrze jak miękki ołówek.

O czym pamiętać wybierając ołówek?

Wiadomo już, że twardym ołówkiem oznaczonym literką H świetnie wykonuje się rysunki techniczne i szkice, zaś ołówki miękkie – B – wykorzystuje się przede wszystkim w rysunku artystycznym. O twardości danego ołówka mówi widniejąca przy literze B lub H cyfra/liczba. A może jest coś jeszcze, na co warto zwrócić uwagę, wybierając ołówek?

Warto pamiętać o tym, że ołówki o tym samym oznaczeniu, ale produkowane przez różne firmy, mogą trochę się od siebie różnić – podpowiedział nam przedstawiciel sklepu internetowego z artykułami plastycznymi, LoveArtCo więcej, niektóre firmy produkują przybory wykraczające poza standardową skalę twardości, np. B12. Dobrze jest polubić produkty jednej marki i pozostać im wiernym by mieć pewność, że spełnią one nasze oczekiwania i nie zaskoczą innym niż spodziewany poziomem twardości. Ołówki H można ścierać zwykłą gumką kauczukową, zaś do wymazywania ołówków miękkich poleca się gumkę chlebową, która przy okazji sprawdza się także przy cieniowaniu.

Dodamy jeszcze, że w sklepach z akcesoriami dla artystów znajdziesz zestawy ołówków o różnych stopniach twardości. W takich kompletach znajduje się od kilkunastu do kilkudziesięciu ołówków, a często także chlebowa gumka do ścierania. Wybór takiego zestawu to dobry pomysł szczególnie dla początkujących rysowników, którzy jeszcze nie wiedzą, jakich ołówków potrzebują do rysowania.