odczulanie Przedsiębiorca
15 września 2017

Uciążliwa alergia, czyli jak sobie z nią radzić?

Choroby o podłożu alergicznym stanowią coraz większy problem cywilizacyjny, a ich występowanie obserwuje się u coraz większej liczby zarówno dzieci, jak i dorosłych. Uczulenie na pyłki, roztocza kurzu domowego lub niektóre składniki pokarmowe może pojawić się niespodziewanie w każdym wieku. Katar, uciążliwy kaszel, duszności lub zmiany skórne to tylko niektóre objawy, które mogą być wywołane uczuleniem. Podpowiadamy, jak sobie z nim radzić.

Alergicy a wiosna

Szczególnym okresem dla osób uczulonych na pyłki roślin jest okres wiosenno – letni, kiedy to objawy mogą okazać się bardzo uciążliwe. Należy wtedy śledzić komunikaty o stężeniu pyłków. Jeżeli jest to możliwe można przemieszczać się w obszary o mniejszym natężeniu pyłków (wyjazd, wakacje w górach lub nad morzem) oraz pozostawać w zamkniętych pomieszczeniach w okresie największego pylenia roślin.

Aby złagodzić objawy, które mogą wystąpić po ekspozycji na alergeny pyłków uczulających roślin można obmywać ciało i zmieniać odzież po powrocie do pomieszczenia, płukać jamę ustną i nos roztworem soli fizjologicznej lub wody morskiej w celu usunięcia alergenów. Należy dokładnie sprzątać mieszkania z kurzu, który może zawierać pyłki roślin. Należy dopasować aktywność fizyczną, uprawianie sportu do aktualnego stężenia pyłków (np. po deszczu), unikać miejsc ze szczególnie wysokim stężeniem pyłków ( tereny wiejskie, miejsce koszonych traw), stosować okulary zmniejszające ilość pyłków dostających się do oczu.

Czy leczenie alergii jest możliwe?

Chociaż całkowite wyleczenie alergii nie jest możliwe osoby uczulone na alergeny pyłków roślin powinny pozostawać pod opieką alergologia, który zaleci odpowiednie leczenie (obejmujące nowoczesne leki przeciwhistaminowe) zmniejszające dolegliwości i umożliwiające prawidłowe funkcjonowanie w okresie pylenia.

Warto obserwować reakcje organizmu na inne czynniki niż te, które zostały wykryte przez testy alergiczne. Może wystąpić tak zwana alergia krzyżowa, w której osoba mająca uczulenie na pyłki roślin jednocześnie źle znosi wybrane składniki pokarmowe. W dodatku uczulenie może się rozwijać z roku na rok.

Nowoczesne odczulanie

Nowoczesne metody pozwalają na odczulanie, czyli proces, w którym w odpowiednich schematach podaje się szczepionki  co powoduje zmniejszenie lub nawet całkowite ustąpienie zgłaszanych dolegliwości.

Do odczulania mogą być kwalifikowane osoby, które są uczulone na roztocza kurzu domowego, pyłki roślin oraz jad owadów błonkoskrzydłych, rzadziej alergeny grzybów pleśniowych lub zwierzęta. Lekarz indywidualnie dostosowuje tempo leczenia na podstawie przeprowadzenia testów punktowych oraz badań immunologicznych oraz ogólnego wywiadu na temat objawów alergii. Decyzja o odczulaniu jest niezwykle ważna, ponieważ nieleczona alergia może prowadzić do rozwoju astmy. W specjalistycznych placówkach takich jak Ziętkowski Ziemowit, Prof. dr hab. n. med. Specjalistyczny Gabinet Internistyczno-Alergologiczny wykonuje się skuteczne odczulanie,
a także badania czynnościowe układu oddechowego z zastosowaniem nowoczesnego sprzętu spirometrycznego. Pozwala to na diagnostykę i monitorowanie leczenia astmy.

Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu odczulania  doświadczony alergolog oceni czy nie występują przeciwwskazania do odczulania, jaką metodę i schemat immunoterapii można zastosować.   Należy przekazać lekarzowi wszystkie informacje na temat stanu zdrowia i przyjmowanych leków. Odczulane mogą być też dzieci.