Przedsiębiorca
3 stycznia 2019

Uproszczona księgowość – parę słów o ryczałcie ewidencjonowanym

Zastanawiasz się, czy przejść w nowym roku na ryczałt ewidencjonowany, czyli uproszczoną formę opłacania podatku dochodowego od osób fizycznych? Pamiętaj –  uzyskasz go, składając oświadczenie do 20 stycznia roku podatkowego. Zanim jednak przygotujesz dokument, dowiedz się nieco więcej na temat uproszczonej księgowości.

Czy możesz przejść na ryczałt ewidencjonowany?

Zacznijmy od tego, że nie wszyscy mogą płacić ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.  Z tego rodzaju uproszczonej księgowości może korzystać jedynie pewna grupa podatników – osoby fizyczne, które prowadzą działalność samodzielnie lub w formie spółki cywilnej lub jawnej. Ważnym kryterium jest także przychód uzyskany w roku poprzednim – nie może bowiem przekroczyć kwoty 250 tys. euro. Zgodnie z Ustawą z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiągniętych przez osoby fizyczne na zasadzie ryczałtu nie mogą rozliczać się podatnicy, którzy osiągają przychody m.in. z tytułu prowadzenia aptek i lombardów, działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych czy też wykonywania wolnego zawodu (nie uwzględniając lekarzy, technika dentystycznego, położnej, pielęgniarki, felczera, tłumacza i nauczyciela udzielającego lekcji na godziny). Poza tym na ryczałt nie może przejść podatnik zatrudniony na umowę o pracę lub taki, który w ramach prowadzenia własnej działalności zamierza wykonywać te same usługi na rzecz aktualnego lub byłego pracodawcy, dla którego wykonywał je w ostatnich dwóch latach. Po więcej informacji odsyłamy do pełnej treści ustawy. To dla Ciebie zbyt skomplikowane? Umów się na spotkanie w biurze rachunkowym Onyks, na którym doświadczona księgowa, po zapoznaniu się z Twoją sprawą, poinformuje Cię, z jakiej formy opodatkowania możesz korzystać.

Poznaj stawki ryczałtu ewidencjonowanego

Korzystając z usług biura rachunkowego od razu dowiesz się, jaka stawka będzie Cię obowiązywać. Jest ona uzależniona od rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej i wynosi kolejno: 20% od osiągniętych przychodów (m.in. dla lekarzy, pielęgniarek, tłumaczy), 17% (m.in. dla branży hotelarskich, parkingowych, fotograficznych, pośrednictwa sprzedaży samochodów), 10% (od przychodów z tytułu zdobycia praw majątkowych albo nieruchomości należących do majątku firmy), 8,5% (np. z tytułu umowy najmu, świadczenia usług wychowania przedszkolnego), 5,5% (od działalności wytwórczej z zakresu robót drogowych i innych), 3% (z działalności usługowej w zakresie handlu czy też produkcji zwierzęcej) oraz 2% (od sprzedaży produktów roślinnych i zwierzęcych pochodzących z własnego gospodarstwa, przetworzonych w sposób nieprzemysłowy). Pamiętaj jednak, że prawo podatkowe podlega ciągłym zmianom dlatego w każdej sytuacji zalecamy kontakt z doświadczonym księgowym, który zna bieżące przepisy.