Przedsiębiorca
1 października 2018

Usługi w zakresie robót torowych i utrzymania infrastruktury kolejowej

Obsługa infrastruktury kolejowej nie należy do zadań prostych – wiele robót związanych z utrzymaniem obecnych jej elementów oraz modernizacją należy powierzyć specjalistycznym firmom. Są one w stanie zrealizować wszelkiego rodzaju prace inwestycyjne i remontowe, zajmują się także torowiskami. Jakie konkretnie usługi świadczą w tym zakresie profesjonaliści?

Różnego rodzaju torowiska

Infrastruktura kolejowa składa się przede wszystkim z torowisk. Łączone są one z różnego rodzaju sprzętem ciężkim, dzięki czemu możliwe jest sprawny rozładunek i załadunek wagonów. Torowiska pod żurawie bramowe, półbramowe czy wieżowe powinny być wykonane przez profesjonalistów świadczących usługi w zakresie robót torowych oraz utrzymania infrastruktury kolejowej. Tego typu pracami zajmuje się firma Dekadex Sp. z o.o. PBMiH, która jest w stanie wykonać także torowiska zwałowarek czy ich budowę ze specjalnych szyn. Na stalowych belkach podtorowych i fundamentach żelbetowych wykorzystuje się szyny S49, S60, A120 czy KP120, których położenie wymaga przemyślanego projektu, wiedzy oraz umiejętności ze strony wykonawcy.

Warto wiedzieć, że w ramach przeprowadzanych robót torowych związanych z infrastrukturą kolejową specjaliści są w stanie zająć się zrealizowaniem prac inwestycyjnych i remontowych nawierzchni kolejowych. Dotyczy to zarówno nawierzchni normalno-, jak i szerokotorowych. Co jeszcze wykonywane jest przez fachowców w tym zakresie?

Kompleksowe usługi

Utrzymanie infrastruktury kolejowej w dobrym stanie oznacza szereg czynności, które powinny być w tym zakresie wykonywane. Oprócz kompleksowych usług dotyczących torowisk profesjonalne firmy w tym zakresie są w stanie zająć się też budową kozłów oporowych zarówno z żelbetu, jak i ze stali. Z płyt CBP, kostki brukowej bądź betonowej wykonywane są z kolei przejazdy kolejowe. Nierzadko niezbędne jest przeprowadzenie w tym celu specjalistycznych robót ziemnych, drenażowych czy drogowo-brukarskich. Prace budowlane mogą być zrealizowane przez fachowców zarówno we własnym zakresie, jak i w ramach współpracy z innymi firmami.

Utrzymanie infrastruktury kolejowej to także profesjonalne, rzetelne i precyzyjne przeglądy techniczne oraz prowadzenie niezwykle istotnej dokumentacji technicznej bocznicy. Usługi w zakresie robót torowych oraz inne czynności związane z remontami, modernizacją i budową infrastruktury kolejowej należy zatem zlecić specjalistycznym firmom, które dzięki swojemu doświadczeniu i współpracy z wieloma inwestorami zagwarantują pełen profesjonalizm i terminowość w ramach wykonywanych prac.