czujnik-pozaru Przedsiębiorca
12 lipca 2018

W jaki sposób działa system sygnalizacji pożaru?

System sygnalizacji pożaru to podstawowy system, gwarantujący bezpieczeństwo nie tylko w domu, lecz również w takich miejscach jak szkoły, urzędy czy inne gmachy użyteczności publicznej. Jest bardzo ważny, bowiem jak najszybsze zaczęcie działań, mających na celu ograniczenie zasięgu rozprzestrzeniana się pożaru, jest kluczowe dla uniknięcia ofiar i zminimalizowania strat. Jak zatem działają takie systemy?

Systemy sygnalizacji pożaru na dobre zagościły w placówkach użyteczności publicznej, a także są coraz częściej i chętniej instalowane w prywatnych domach. Doświadczenia ekip strażackich uczą, że o pożar nietrudno i najczęściej wystarczy do jego wzniecenia przypadkowa iskra. Zadaniem omawianych systemów jest przede wszystkim wykrycie pożaru, a następnie zawiadomienie o pożarze wszystkich dostępnych urządzeń, uczestniczących w procesie gaszenia i zapobiegania dalszemu rozprzestrzenianiu się ognia. Co ciekawe, systemy te są połączone z Państwową Strażą Pożarną, otrzymującą poprzez nie natychmiastową informację o pożarze. Dzielą się na dwa rodzaje.

Konwencjonalny system sygnalizacji pożaru

Ten system przeznaczony jest do małych i średnich budynków, gdzie jest niewiele pomieszczeń – objaśnia specjalista od techniki przeciwpożarowej z firmy T-P-ASkłada się on z kilku lub kilkunastu czujek.

Zasada działania tego sytemu jest bardzo prosta. Zbudowany jest z grup urządzeń inicjujących, które są połączone w poszczególne strefy, pogrupowane w jedną pętlę. Całość podłączona jest do panelu sterującego. Ponieważ jednak systemy te nie są w stanie zidentyfikować poszczególnych miejsc, gdzie występuje alarm i zadanie to spoczywa na operatorze, który musi ręcznie zlokalizować obszar problematyczny, coraz więcej firm oraz osób prywatnych decyduje się na montaż drugiego rodzaju systemu sygnalizacji pożaru, jakim jest system adresowalny. Jest on droższy, lecz dużo bezpieczniejszy.

Adresowalny system sygnalizacji pożaru

Adresowalny system sygnalizacji pożaru różni się od konwencjonalnego zasadą funkcjonowania. W omawianym przypadku detektory działają na zasadzie czujników, wymieniających informacje z centralą. Gdy następuje alarm pożarowy, odpowiednia kontrolka na panelu sterującym pokazuje dokładne miejsce występowania zagrożenia, przez co oszczędza się cenny czas, poświęcany na identyfikację miejsca pożaru. Omawiane systemy są proste w instalacji, łatwe w obsłudze oraz nieskomplikowane w programowaniu. Gwarancja szybkiej reakcji, to podstawowa zaleta systemów adresowalnych.

Warto zdecydować się na któreś z omawianych rozwiązań, gdyż oba są gwarantem bezpieczeństwa, zarówno w firmie jak i w domu.