dzialka budowlana Przedsiębiorca
31 października 2016

W jaki sposób kupić działkę budowlaną?

Gdy już podejmiemy decyzję o budowie własnego domu, musimy znaleźć teren, na którym go postawimy. Nie jest to łatwe zadanie  –  pod uwagę powinniśmy wziąć nie tylko takie czynniki, jak położenie, widok z przyszłego okna czy odległość do sklepu, ale również obecność dróg umożliwiających dojazd, uzbrojenie, czyli przyłączenie mediów na wybranej działce etc.

Która działka?

Przede wszystkim powinniśmy wybrać odpowiednią działkę. Warto sprawdzić nie tylko jej położenie, ale również zrobić mały rekonesans: czy okolica jest bezpieczna, jaka jest przeszłość działki (czy na tym gruncie nie było np. wysypiska śmieci etc. Dodatkowo sprawdzamy dostęp do drogi, granice działki i jej dokładne wymiary. Upewniamy się jak wysoki jest poziom wód gruntowych oraz czy przez naszą działkę nie biegnie okablowanie, które może utrudnić realizację naszego projektu. Gdy już działka budowlana jest wybrana, możemy przystąpić do formalności.

O czym pamiętać?

Sprawdzamy, czy działka jest uzbrojona. Jeśli nie, jeszcze nic straconego – powinniśmy zapytać lokalnych operatów, czy istnieje możliwość podłączenia mediów na wybranym przez nas terenie. Na tym etapie sięgamy też po księgi wieczyste oraz wypis i ewentualnie wyrys z ewidencji gruntów. Znajdziemy w nim informację na temat przebiegu granic działki, powierzchni oraz rodzaju użytku gruntowego. Sprawdzimy również, kto jest właścicielem działki. To wszystko ma ogromne znaczenie dla naszych późniejszych działań – wpływa na koszty oraz rodzaj budowy, którą możemy prowadzić na danej działce, a także na dokładne odległości zabudowań.

Bezpieczny zakup

Działkę możemy zakupić sami lub przez pośrednika. Coraz popularniejsze staje się inwestowanie w działki na specjalnych osiedlach, np. Osiedle Nowych Horyzont dysponujących uzbrojonymi działkami budowlanymi. W takim przypadku często możemy skorzystać od razu z oferty dewelopera, który wybuduje dla nas dom pod klucz.