Przedsiębiorca
5 kwietnia 2019

W jaki sposób wykorzystuje się systemy kontroli dostępu?

Bezpieczeństwo Twoich pracowników oraz danych przechowywanych w firmie to priorytet. Dlatego, aby jak najlepiej chronić interesy przedsiębiorstwa, warto rozważyć wdrożenie jednego z systemów kontroli dostępu. Pomagają one w pełni czuwać nad prawidłową pracą i funkcjonowaniem firmy. Wyjaśniamy, na czym polega to rozwiązanie i dlaczego warto się na nie zdecydować.

Kompleksowe czuwanie nad firmą coraz częściej jest niemożliwe bez zastosowania zaawansowanych systemów kontroli dostępu. To rozwiązanie, które zyskuje na popularności również wśród zarządców biurowców, właścicieli banków, budynków administracji publicznej, a także placówek oświatowych i medycznych. Podstawą jego prawidłowego funkcjonowania jest wykonanie spersonalizowanego projektu systemu kontroli dostępu, a następnie jego prawidłowy montaż.

Dlaczego warto zdecydować się na system kontroli dostępu?

System kontroli dostępu pod względem bezpieczeństwa znacznie przewyższa tradycyjne rozwiązania (drzwi, ścianki działowe, kraty) służące oddzielaniu pomieszczeń w budynkach. Klucz łatwo dorobić, więc finalnie trudno dociec, ile tak naprawdę osób korzysta z poszczególnych wejść czy stref.

W przypadku systemów kontroli dostępu każdy użytkownik jest identyfikowany. Zakres uprawnień, który nadaje poszczególnym osobom administrator, pozwala im na swobodne przemieszczanie się po całym budynku lub tylko w wydzielonych strefach. Sprawdza się to zwłaszcza w miejscach, gdzie przechowywane są dane osobowe i finansowe oraz wartościowe sprzęty, a także w szpitalach i szkołach.

Jeśli instalacja ta jest dodatkowo zintegrowana z systemem alarmowym lub telewizją przemysłową, jej funkcjonalność znacznie wzrasta. Czas reakcji w przypadku pożaru lub włamania jest ograniczony do minimum.

Jakie funkcje ma system kontroli dostępu?

Nowoczesne systemy kontroli dostępu składają się z kilku, a nawet kilkunastu elementów. Czytniki, centrala, czujniki, zamki otwierane za pomocą prądu, przyciski wyjścia montowane wewnątrz pomieszczeń łączą się w jeden rozbudowany system, który ułatwia kontrolowanie codziennego funkcjonowania przedsiębiorstwa.

Systemy kontroli dostępu pozwalają na:

  • zdalne włączanie światła,
  • monitorowanie obiektu w czasie rzeczywistym i zapisywanie nagrań,
  • obsługę systemu alarmowego,
  • otwieranie i zamykanie bram, drzwi, szlabanów,
  • nadawanie uprawnień poszczególnym użytkownikom,
  • sporządzanie raportów z ilością i czasem wejść oraz wyjść.

Obsługa całego systemu możliwa jest po podłączeniu jego komponentów do komputera oraz zainstalowaniu dedykowanego oprogramowania. Takie rozwiązania proponuje firma Uruchomienia.eu. Warto więc przyjrzeć się bliżej jej ofercie oraz pokrewnym, aby zainwestować w system jak najlepiej dopasowany do potrzeb i specyfiki działalności swojej firmy.