mycie-samochodu Przedsiębiorca
1 sierpnia 2018

W trosce o zadbane auto. Rodzaje kosmetyków samochodowych

Zadbane auto to gwarancja bezpieczeństwa na drodze i powód do dumy. Warto jednak pamiętać, że troska o samochód nie powinna sprowadzać się wyłącznie do regularnego serwisowania, wykonywania niezbędnych przeglądów czy zabierania auta na myjnię. Istotne znaczenie mają także zabiegi pielęgnacyjne, które możemy wykonywać na własną rękę, zaopatrując się w odpowiednie kosmetyki samochodowe. Jakie typy tych kosmetyków wyróżniamy i do czego one służą?

Kosmetyki do wnętrza samochodu

Kosmetyki samochodowe dzielimy ze względu na ich przeznaczenie – do wnętrza samochodu oraz do stosowania na elementach zewnętrznych. Okazuje się bowiem, że te środki, nawet jeśli przeznaczone są do aplikacji na podobny materiał, np. plastik czy szkło, różnią się między sobą sposobem działania. W przypadku kosmetyków do wnętrza samochodu duży nacisk kładzie się na odplamianie, zapobieganie osadzaniu się kurzu i zaparowywaniu, a także na pozostawienie przyjemnego zapachu w aucie. Wśród kosmetyków do wnętrza auta wyróżniamy:

  • Środki do elementów plastikowych – preparaty do czyszczenia kokpitu, listew i innych elementów plastikowych wewnątrz auta to głównie spraye i płyny umożliwiające efektywne czyszczenie i nabłyszczanie powierzchni. Dostępne są również wygodne ściereczki czyszczące.
  • Środki do tapicerki – wybór odpowiednio środka do tapicerki uzależniony jest od rodzaju materiału. Inne preparaty stosuje się do skóry, a inne do tkanin materiałowych i wykładziny. Wyróżniamy tu nie tylko preparaty do czyszczenia, ale także impregnacji oraz renowacji tapicerki.
  • Środki do szyb – wewnątrz samochodu wykorzystuje się przede wszystkim preparaty przeciwko parowaniu szyb i lusterek.

Ponadto we wnętrzu samochodu przydadzą się również odświeżacze powietrza i neutralizatory zapachów.

Kosmetyki samochodowe do pielęgnacji elementów zewnętrznych

Zewnętrzna część auta, jako z jednej strony najbardziej widoczna i reprezentacyjna, a z drugiej najbardziej narażona na działanie szkodliwych czynników, wymaga odpowiedniej pielęgnacji, by dobrze wyglądać bez względu na warunki atmosferyczne. W tym celu wykorzystuje się podstawowe kosmetyki samochodowe do pielęgnacji elementów, takich jak:

  • Karoseria – lakierowane powierzchnie wymagają specjalnego traktowania. W pierwszej kolejności należy je dokładnie wyczyścić wykorzystując w tym celu szampony, żele i aktywne piany, które pomogą pozbyć się błota, kurzu i innych zabrudzeń. Przydadzą się również płyny do usuwania owadów i smoły, a także preparaty odtłuszczające. Następnie można nałożyć glinkę, która wygładzi lakier i przygotuje go do woskowania. Woski w formie pasty czy sprayu poprawiają wygląd lakieru, czynią go bardziej odpornym i ułatwiają kolejne czyszczenie auta, pogłębiają również kolor karoserii i nabłyszczają ją.
  • Szyby – Płyny do mycia szyb zewnętrznych pomagają pozbyć się plam, owadów, tłuszczu i innych zabrudzeń, a także śladów po kroplach wody.
  • Zderzaki i listwy – do ich pielęgnacji stosuje się żele, płyny, spraye i inne środki nabłyszczające oraz czernidła.
  • Felgi i opony – na rynku dostępne są zarówno kosmetyki czyszczące, jak i nabłyszczające oraz czernidła do opon. Poprawiają wygląd i odporność opon.

Warto również pamiętać o kosmetykach do elementów chromowanych, a także do pielęgnacji dachów kabrioletów.

Inne

Profesjonalne sklepy z artykułami dla motoryzacji, takie jak firma Galon Oleje, oferują kosmetyki samochodowe nie tylko do karoserii czy tapicerki, ale także do pielęgnacji poszczególnych układów  w aucie. Ważną kategorię tego typu środków stanowią preparaty przeznaczone do pielęgnacji silnika. Dedykowane płyny skutecznie czyszczą i zabezpieczają silnik. Ponadto warto zaopatrzyć się w specjalne preparaty do pielęgnacji kół i hamulców oraz do czyszczenia klimatyzacji i nawiewów. Tego typu środki pozwolą na sprawne działanie samochodu, poprawiając komfort i bezpieczeństwo jazdy.