Przedsiębiorca
2 listopada 2017

Kiedy warto się zdecydować na zmianę biura rachunkowego?

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej wiąże się z wieloma dodatkowymi obowiązkami, o których nie musielibyśmy myśleć na etacie. Własna działalność jest jednak zawsze kusząca – liczymy na to, że uda nam się zarobić znacznie więcej, niż pracując dla innej firmy. Do tych obowiązków należy między innymi rozliczanie się z różnymi urzędami i organami podatkowymi. Zwykle angażujemy do tego biuro rachunkowe. Czym powinno się charakteryzować dobre biuro rachunkowe i kiedy należy rozważyć zmianę biura na inne?

Kryteria wyboru

Wybierając towary i usługi, kierujemy się różnymi kryteriami. Kiedy kupujemy nowy samochód, interesuje nas przede wszystkim jego wygląd, parametry, a dalej cena. Kiedy wybieramy dla siebie ubrania, czasem w pierwszej kolejności interesuje nas wygląd, a czasem cena. A kiedy wybieramy firmę, która ma wykonywać dla nas jakieś usługi, interesuje nas cena i opinie, jakie krążą o firmie. Biuro rachunkowe to szczególnie ważny partner do interesów. Interesuje nas niezawodność i bliska lokalizacja, by przekazywać dokumenty w obydwie strony. Zależy nam na tym, by biuro miało doświadczenie rynkowe i kompleksowe usługi w swojej ofercie. Jeżeli ma niepełną ofertę, zdecydowanie nie powinniśmy z niego korzystać. Będzie się to wiązało z dodatkowymi obowiązkami dla nas lub z koniecznością zatrudnienia dodatkowo innej firmy. Dobre biuro rachunkowe już na początku przedstawi nam zestawienie usług, jakie proponuje oraz opowie nam, jak będzie wyglądała współpraca. Co więcej, początkującemu przedsiębiorcy pomoże w zrozumieniu wszystkich obowiązków związanych z finansami, które będą na nim ciążyć.

Deregulacja zawodu księgowego

Doświadczenie biura rachunkowego, z jakiego decydujemy się skorzystać, jest szczególnie ważnym kryterium, odkąd w 2014 roku nastąpiła nowelizacja przepisów i deregulacja zawodu księgowego. Odkąd nowe przepisy weszły w życie, na prowadzenie biura rachunkowego może się zdecydować każdy, kto posiada ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Księgi rachunkowe może prowadzić każdy, kto ma pełną zdolność do czynności prawnych i nie był karany za przestępstwa związane z księgowością, podatkami i przestępstwa gospodarcze. Przed deregulacją zawodu księgowego osoba, która chciała ubiegać się o certyfikat księgowy, musiała spełnić szereg warunków, które potwierdzały jej wiedzę i doświadczenie – mówi nam przedstawiciel Biura Rachunkowego Sigma z Warszawy.

Jeśli współpraca z biurem nie układa nam się najlepiej, być może wybraliśmy firmę prowadzoną przez osobę, która dopiero zaczyna swoją przygodę z księgowością – przyczyn może być wiele, jednak nie należy tego lekceważyć. Lepiej rozważyć zmianę biura rachunkowego na zespół doświadczonych fachowców.