Przedsiębiorca
20 października 2017

Co warto wiedzieć o księgowości dla działalności jednoosobowej?

Na czym polega mała księgowość?

Jednoosobowe działalności gospodarcze nie są zobowiązane do prowadzenia pełnej księgowości – wystarczy jej uproszczona wersja i rozliczanie się z urzędami na podstawie KPiR (Księgi Przychodów i Rozchodów) lub ryczałtu. KPiR to ewidencja prosta i nie wymagająca zbyt dużo czasu. Polega na księgowaniu sprzedaży oraz firmowych wydatków na podstawie dowodów księgowych, czyli przede wszystkim faktur i rachunków.

Oprócz Księgi Przychodów i Rozchodów jednoosobowe działalności gospodarcze muszą również prowadzić:

  • ewidencję VAT (w przypadku rejestracji do VAT),
  • ewidencję przebiegu pojazdu (w przypadku użytkowania w firmie prywatnego samochodu),
  • ewidencję wyposażenia (obejmującą wyposażenie o wartości powyżej 1500 zł),
  • ewidencję środków trwałych,
  • ewidencję wartości niematerialnych i prawnych (obejmującą zakupy o wartości powyżej 3500 zł).

Ponadto muszą pamiętać o składaniu deklaracji podatkowych oraz przechowywaniu dokumentacji firmowej, a także sporządzaniu remanentów, nawet w przypadku prowadzenia jedynie działalności usługowej.

Kto może pomóc w księgowości dla małych firm?

Nie są to skomplikowane czynności, a należy pamiętać, że im mniejsza skala działalności, tym mniej obowiązków i wątpliwości w kwestii rozliczeń na głowie freelancera. Istnieje jednak opcja outsourcingu, czyli przekazania obowiązków związanych z księgowością firmie zewnętrznej, w tym przypadku biurowi rachunkowemu.

Jednym z biur, które świadczy profesjonalne usługi rachunkowe i księgowe oraz doradztwo księgowe dla podmiotów z zagranicy jest Biuro Rachunkowe DELTA z siedzibą w podwarszawskim Raszynie. Oferta biura skierowana jest do firm, które potrzebują profesjonalnej obsługi księgowej i kadrowo-płacowej oraz fachowego doradztwa. DELTA służy pomocą w pełnym zakresie działalności, czyli w kwestiach związanych z księgowością, księgami handlowymi, księgami przychodów i rozchodów, ryczałtem, wprowadzaniem zaległości, kadrami i płacami oraz kompleksowym prowadzeniem dokumentacji pracowniczej.