kurier Przedsiębiorca
16 marca 2018

Co warto wiedzieć o przesyłkach międzynarodowych?

W dobie otwartych granic przesyłanie towarów między krajami nie jest niczym niezwykłym. Miliony przesyłek przekraczają granice państw każdego dnia. Nie oznacza to jednak, że ruch międzynarodowy jest zupełnie swobodny. Dowiedz się, na czym polega praca międzynarodowych firm przewozowych i czym takie przesyłki różnią się od tych wędrujących w obrębie państwa.

Co dzieje się z paczką na granicy?

Kwestie związane z przewozem towarów przez granice państw reguluje prawo międzynarodowe, a w przypadku krajów UE – prawo wspólnotowe. Ważnym elementem jest list przewozowy. Jakich informacji dostarcza i czemu służy?

W dokumentach przewozowych muszą być wskazane m.in. zawartość oraz wartość paczki – mówi ekspert z firmy kurierskiej Tu Wysyłam. – Na ich podstawie naliczane są opłaty celne. Warto pamiętać, że służby celne mają prawo weryfikować zawartość paczek, aby określić, czy zapisy w dokumentach pokrywają się z rzeczywistością, ocenić realną wartość przesyłki i ewentualnie zatrzymać to, co nie może przekraczać granic danego państwa.

Niektóre przesyłki są zwolnione z cła. Dotyczy to przede wszystkim tych, których wartość rzeczywista nie przekracza 22 euro. Kluczem do sprawnego przesłania paczki ponad granicami jest poprawne wypełnienie listu przewozowego. Jego kształt zależy od tego, co przesyłamy – prezent dla kogoś bliskiego, a może towar eksportowy?

Usługi celne oferowane przez firmy kurierskie

Niezależnie od tego, co przesyłamy, na jaką skalę i do którego kraju, możemy liczyć na pomoc w dopełnieniu formalności celnych ze strony firmy kurierskiej. Jeśli nie mamy doświadczenia w nadawaniu paczek poza kraj, dobrze jest skorzystać z fachowej pomocy, aby uniknąć pomyłek, które mogłyby sprawić, że nasza paczka zostanie zatrzymana na granicy. Jakie usługi świadczą w tym zakresie firmy kurierskie?

Klienci mogą liczyć na pomoc firm kurierskich na każdym etapie drogi przesyłki międzynarodowej. Można powierzać im nie tylko bezpieczne dowiezienie pakunku, ale też wszystkie formalności, począwszy od przygotowania listu przewozowego i przeprowadzenie odprawy celnej, a także przekazanie paczki innej agencji, która się tym zajmie. Jeżeli nie wiemy, co dokładnie znajduje się w wysyłanej przez nas paczce, także możemy liczyć na kuriera, który przeprowadzi rewizję i uzupełni dokumentację.

Gdy dokumentacja zostanie już złożona, a paczka znajdzie się na granicy, może się okazać, że papiery zostały błędnie wypełnione, np. pomyliliśmy wartość przesyłki. Wtedy kurier może nam pomóc złożyć w urzędzie celnym korektę zgłoszenia.

Dostępna jest też usługa magazynowania przesyłki. Przydaje się ona szczególnie wtedy, kiedy przesyłka dotrze na miejsce, a odbiorca, np. importer, nie może jej przyjąć z powodu braku miejsca i specyficznej organizacji logistyki. Wówczas firma kurierska oferuje przetrzymanie paczki i przekazanie jej odbiorcy w dogodnym czasie.