Przedsiębiorca
28 lutego 2017

Węgiel kamienny jako materiał opałowy w domach

W sezonie grzewczym warto zadbać o odpowiednie materiały opałowe. Na rynku dostępnych jest wiele opcji, ale najczęściej wybierany jest węgiel kamienny, który występuje w różnorodnym sortymencie. Różni się on ceną i zastosowaniem. Jak nie dać się oszukać?

Dlaczego węgiel kamienny?

Popularność ten materiał opałowy zawdzięcza przede wszystkim niskiej cenie. Kotły, w których można stosować węgiel kamienny są ogólnodostępne. Przy używaniu węgla kamiennego należy pamiętać o regularnym uzupełnianiu paliwa i usuwaniu popiołu. Tego typu materiał opałowy może występować w wielu formach, dlatego warto się z nimi zapoznać, aby wybór był przemyślany, a węgiel pochodził z zaufanego źródła. Jest to ważne dla działania kotła, całego ogrzewania, a także środowiska.

Kostka i orzech

Jeden z gatunków materiału opałowego to kostka, której kaloryczność wynosi od 27 do 29 MJ/kg. Do zalet stosowania kostki zalicza się przede wszystkim wysoką wydajność, a wiele pieców przystosowanych jest do tego typu materiału. Cena kostki to około 850 zł za tonę.

Orzech zalicza się do tzw. węgli grubych, które palą się długim i jasnym płomieniem. Objętościowo jest mniejszy niż kostka, a jego kaloryczność wynosi 25-26 MJ/kg. Tona orzecha kosztuje około 800 zł. Można stosować go do pieców zasypowych, konwencjonalnych, czy nawet w kominkach.

Modny ekogroszek

Od kilku lat popularną metodą na ogrzewanie jest palenie ekogroszku z niską zawartością siarki. Jak sama nazwa wskazuje, nie jest on aż tak szkodliwy dla środowiska jak inne materiały opałowe. Wytwarza minimalną ilość popiołu, a w spalinach występuje o wiele mniej dwutlenku siarki. To wygodne i praktyczne rozwiązanie, ponieważ specjalistyczne kotły na ekogroszek regulują temperaturę ogrzewania automatycznie.

Paliwo tego typu można dostać w foliowych workach i regularnie uzupełniać w kotłowni. Do ekogroszku dostaje się mało wilgoci, dzięki czemu jest wydajniejszy.

Czym nie palić?

Stanowczo zabrania się spalania odpadów oraz śmieci w piecach. Po pierwsze, jest to niebezpieczne dla działania samego kotła, a ponadto silnie zanieczyszcza środowisko. W tradycyjnych domach lepiej wybrać bezpieczną opcję.

Warto dokładnie sprawdzić źródło pochodzenia materiałów opałowych. Polecana i zaufana firma, taka jak Bocian, jest jednocześnie autoryzowanym sprzedawcą Polskiej Grupy Górniczej. Dlaczego jest to tak ważne? Węgiel obcego pochodzenia może być niebezpieczny, zawierać dużo kamieni, a podczas spalania mogą wystąpić dodatkowe zanieczyszczenia. Zatem jeśli dostawca jest sprawdzony to warto zaopatrywać się u niego w materiały opałowe co roku, nie martwiąc się o ich jakość.