RFID Przedsiębiorca
13 kwietnia 2022

Wielopłaszczyznowe zastosowanie systemów RFID

Technologia Radio Frequency Identification, w skrócie RFID to nowoczesne systemy pozwalające na bezprzewodową identyfikację za pomocą fal radiowych. Stanowi doskonałą alternatywę dla tradycyjnych kodów kreskowych i tym samym z powodzeniem wykorzystywana jest w wielu różnych branżach. W tym artykule przedstawiamy najpopularniejsze obszary, w których RFID znajduje zastosowanie.

Technologia RFID w produkcji i zarządzaniu

Dzięki precyzyjnej i szybkiej rejestracji zdarzeń RFID pozwala na jeszcze skuteczniejsze sterowanie produkcją oraz jej automatyzację. Dodatkowo pozwala podnieść jej jakość i zapewnić powtarzalność produktu, wyeliminować błędy, a sam czas produkcji znacząco skrócić. To także sposób na zwiększenie bezpieczeństwa poprzez autoryzowanie dostępu do poszczególnych maszyn produkcyjnych. RFID to również doskonały sposób na zarządzanie majątkiem firmy i wszystkimi jej aktywami.

Technologia RFID a handel

Dokładne informacje o produktach oraz ich lokalizacji pozwalają na sprawniejsze zarządzanie zapasami i kompletację. Dzięki RFID inwentaryzacja jest o wiele szybsza, a samo prowadzenie sklepu staje się o wiele mniej kosztowne. Systemy te chronią również przed kradzieżą, zabezpieczając towar przed nieuprawnionym wyniesieniem poza sklep. Co więcej, firmy takie jak Turck Vilant Systems oferują wdrożenie specjalnego oprogramowania, które wraz z technologią RFID tworzy bezobsługowy sklep stacjonarny. To innowacja, która zrewolucjonizowała handel i staje się coraz popularniejsza wśród klientów – również detalicznych.

Technologia RFID w transporcie, spedycji i logistyce

Technologia RFID to sposób na szybką i skuteczną inwentaryzację wszystkich jednostek logistycznych. Dostarcza obszernych informacji o każdym procesie składającym się na złożony łańcuch dostaw. Można dzięki temu obniżyć koszty logistyczne i w pełni kontrolować przepływ towarów czy opakowania zwrotne oraz kontenery. Zdalne odczyty pozwalają monitorować wjazd na teren zakładu, zmniejszyć koszty dystrybucji, zmniejszyć prawdopodobieństwo pomyłki oraz przyspieszyć proces selekcji towarów.

Technologia RFID a rejestrowanie czasu pracy i bezpieczeństwo

Systemy RFID często służą także rejestracji czasu pracy pracowników. Ponadto karty RFID mogą stanowić karty dostępu do obszarów chronionych czy miejsc zastrzeżonych, tym samym  ograniczając dostęp do nich osobom niepowołanym. Rozwiązanie to stosowane jest także na różnego rodzaju parkingach czy w obszarach mieszkalnych, zapewniając tym samym mieszkańcom najwyższy poziom bezpieczeństwa.