wiertnica Przedsiębiorca
19 marca 2020

Wiertnice w pracach geologicznych

Wiertnice to urządzenia, które pozwalają na wykonywanie odwiertów geologicznych. Ich przeprowadzenie to jeden z wielu sposobów na dokonanie analizy budowy geologicznej podłoża gruntowego. Za ich pomocą możliwe jest pobranie próbek, a w konsekwencji ocena rodzaju gruntu, ale też układu warstw. Aby jednak prace przebiegły pomyślnie,
a wyniki były rzetelne, konieczne jest przestrzeganie określonych zasad użytkowania wiertnic.

Czym jest wiertnica?

Wiertnica geologiczna to urządzenie niezbędne do pobierania próbek gruntów umożliwiających ustalenie ich cech fizyczno-mechanicznych. Sprawdza się także w uzyskiwaniu materiałów z wód i prowadzeniu obserwacji hydrogeologicznych. Aż w końcu to dzięki niej możliwe jest prowadzenie próbnych obciążeń lub badań geofizycznych. Na rynku dostępnych jest ich wiele rodzajów. Marka SUNWARD z Kielc proponuje ich rotacyjną wersję, którą wyróżnia konstrukcja ramiennego wiertła. Jednak bez względu na wybrany model i markę, większość ofert obejmuje hydrauliczne, automatycznie regulowane maszyny, które zapewniają maksymalną stabilność, ale też komfortową pracę. Jest to niezwykle ważne w prawidłowym przeprowadzeniu badań, ale też uzyskaniu rzetelnych danych.

Jak wybrać właściwą wiertnicę?

Wybór właściwego urządzenia nie jest łatwy. Każdorazowo wiertnica powinna być dopasowana do warunków gruntowych oraz pierwotnych naprężeń z niego pochodzących. Nie należy zapominać o wzięciu pod uwagę warunków geologiczno-inżynierskich, które również mają ogromny wpływ na jej dobór, zwłaszcza w trakcie wykonywania prac. Specjaliści zaznaczają, że wybierając wiertnicę, należy zwrócić uwagę na jej możliwości. O wiele większe wymagania są stawiane przed urządzeniami, które będą wykorzystywane na trudnym podłożu. Warto wziąć pod uwagę nie tylko warstwy podłoża i możliwości przebicia maszyny, ale też warunki miejsca, w którym zostanie ustawiony sprzęt w zakresie utrzymania stabilizacji. Jest to ważne z uwagi na gabaryty urządzenia, ale też głębokość wierceń. Producenci oferują je w wersji koniecznej do zamontowania na samochodzie ciężarowym bądź terenowym, ale też na podwoziu gąsienicowym. Ostatnie rozwiązanie sprawdza się w każdych warunkach. Można również spotkać firmy, które proponują realizację indywidualnych projektów. Dzięki nim i pracy wielu specjalistów stworzony osprzęt będzie w 100% idealnie dopasowany do potrzeb klienta i warunków, w których będzie pracowała wiertnica. Niestety rozwiązanie to jest znacznie droższe niż zakup modelu sprzedawanego masowo, aczkolwiek niejednokrotnie zyski przewyższają koszty.