wiertnica Przedsiębiorca
19 marca 2020

Wiertnice w pracach geologicznych

Wiertnice to urządzenia, które pozwalają na wykonywanie odwiertów geologicznych. Ich przeprowadzenie to jeden z wielu sposobów na dokonanie analizy budowy geologicznej podłoża gruntowego. Za ich pomocą możliwe jest pobranie próbek, a w konsekwencji ocena rodzaju gruntu, ale też układu warstw. Aby jednak prace przebiegły pomyślnie,
a wyniki były rzetelne, konieczne jest przestrzeganie określonych zasad użytkowania wiertnic.

Czym jest wiertnica?

Wiertnica geologiczna to urządzenie niezbędne do pobierania próbek gruntów umożliwiających ustalenie ich cech fizyczno-mechanicznych. Sprawdza się także w uzyskiwaniu materiałów z wód i prowadzeniu obserwacji hydrogeologicznych. Aż w końcu to dzięki niej możliwe jest prowadzenie próbnych obciążeń lub badań geofizycznych. Na rynku dostępnych jest ich wiele rodzajów. Marka SUNWARD proponuje ich rotacyjną wersję, którą wyróżnia konstrukcja ramiennego wiertła. Jednak bez względu na wybrany model i markę, większość ofert obejmuje hydrauliczne, automatycznie regulowane maszyny, które zapewniają maksymalną stabilność, ale też komfortową pracę. Jest to niezwykle ważne w prawidłowym przeprowadzeniu badań, ale też uzyskaniu rzetelnych danych.

Jak wybrać właściwą wiertnicę?

Wybór właściwego urządzenia nie jest łatwy. Każdorazowo wiertnica powinna być dopasowana do warunków gruntowych oraz pierwotnych naprężeń z niego pochodzących. Nie należy zapominać o wzięciu pod uwagę warunków geologiczno-inżynierskich, które również mają ogromny wpływ na jej dobór, zwłaszcza w trakcie wykonywania prac. Specjaliści zaznaczają, że wybierając wiertnicę, należy zwrócić uwagę na jej możliwości. O wiele większe wymagania są stawiane przed urządzeniami, które będą wykorzystywane na trudnym podłożu. Warto wziąć pod uwagę nie tylko warstwy podłoża i możliwości przebicia maszyny, ale też warunki miejsca, w którym zostanie ustawiony sprzęt w zakresie utrzymania stabilizacji. Jest to ważne z uwagi na gabaryty urządzenia, ale też głębokość wierceń. Producenci oferują je w wersji koniecznej do zamontowania na samochodzie ciężarowym bądź terenowym, ale też na podwoziu gąsienicowym. Ostatnie rozwiązanie sprawdza się w każdych warunkach. Można również spotkać firmy, które proponują realizację indywidualnych projektów. Dzięki nim i pracy wielu specjalistów stworzony osprzęt będzie w 100% idealnie dopasowany do potrzeb klienta i warunków, w których będzie pracowała wiertnica. Niestety rozwiązanie to jest znacznie droższe niż zakup modelu sprzedawanego masowo, aczkolwiek niejednokrotnie zyski przewyższają koszty.