agregat trójfazowy wynajem Przedsiębiorca
29 grudnia 2017

Właściwości i zastosowanie agregatów trójfazowych

Agregaty prądotwórcze są urządzeniami elektroenergetycznymi. Ich rolą jest ustanowienie samodzielnego źródła prądu, co pozwala na zasilenie urządzeń, jakie będą do takiego agregatu podłączone. Poza agregatami jednofazowymi wyróżnia się również agregaty trójfazowe. Jakie mają właściwości i czym się charakteryzują?

Charakterystyka agregatów trójfazowych

Agregaty trójfazowe, w odróżnieniu od agregatów jednofazowych, mogą zasilać sprzęty, które pracują na jednej fazie (230V), jak też te trójfazowe (400V). Co to oznacza? Częścią agregatu trójfazowego jest prądnica, która jest podzielna na trzy fazy. Na każdej z nich można wykorzystać maksymalnie jedną trzecią mocy, jaką maksymalnie osiąga agregat. Dlatego agregat trójfazowy, mimo iż ma większą moc, dużo łatwiej jest przeciążyć. Aby tego uniknąć, trzeba dokładnie sprawdzać moc wszystkich urządzeń, które zamierzamy do niego podłączyć.

Ważną cechą agregatów trójfazowych jest także posiadanie dwóch oddzielnych gniazd. Istotne jest, abyśmy zwracali uwagę na to, by moc prądu pobieranego z gniazd jednofazowych nie przekraczała 60 procent jego całkowitej mocy. Fazy należy obciążać w równomierny sposób, inaczej doprowadzamy do ryzyka asymetrii obciążenia, czego efektem jest uszkodzenie generatora prądu. Średnia wartość dopuszczalnej asymetrii wynosi 30 procent.

Gdzie można wykorzystywać agregaty trójfazowe?

Jakie jest wobec tego możliwe zastosowanie agregatów trójfazowych? Z pewnością jest zdecydowanie bardziej uniwersalne, niż agregatów jednofazowych – komentuje nasz rozmówca z Wypożyczalni sprzętu budowlanego oraz rusztowań Ramirent. Agregatami trójfazowymi można zasilać urządzenia o dużej mocy, pośród których znajdują się m.in.:

  • Urządzenia grzewcze,
  • Kuchnie AGD trójfazowe,
  • Zasilacze UPS,
  • Urządzenia elektroniczne,
  • Elektryczne silniki trójfazowe,
  • Oświetlenie,
  • Zestawy hydroforowe,
  • Przepływowe podgrzewacze wody.

Agregat – wynająć czy kupić?

Wiele osób, potrzebujących osobnego źródła energii elektrycznej, zastanawia się czy lepiej jest kupić, czy może wynająć agregat prądotwórczy? Jeżeli planujemy wykorzystywać agregat stale, wówczas jego zakup jest rozsądnym i korzystnym rozwiązaniem. Kiedy jednak agregat jest nam potrzebny jedynie na jakiś czas, np. na czas budowy, wtedy zdecydowanie lepiej jest wynająć takie urządzenie. Poniesiemy niższe koszty i nie będziemy musieli martwić się serwisem tego sprzętu. Otrzymamy agregat, który będzie odpowiadać naszym potrzebom, a po zakończeniu prac, będziemy mogli go zwrócić, ponosząc opłaty jedynie za czas jego wykorzystania.