Przedsiębiorca
24 stycznia 2017

Współpraca z biurem rachunkowym jako sposób na optymalizacje kosztów firmy

Ciężkie czasy na rynku zmuszają przedsiębiorstwa do szukania oszczędności. Jednym ze sposobów optymalizacji kosztów może być podjęcie współpracy z biurem rachunkowym.

Trudna decyzja

Przy zakładaniu własnej działalności trzeba podjąć wiele istotnych decyzji, które rzutować będą na rozwój i funkcjonowanie firmy. Do jednych z nich należy decyzja o prowadzeniu księgowości. Każdy przedsiębiorca ma do wyboru dwie opcje – może zajmować się nią samodzielnie, bądź zlecić wszelkie sprawy rachunkowe specjalistom z biura rachunkowego. Obie drogi mają zarówno wady, jak i zalety, ale jedna z nich może pomóc w optymalizacji kosztów działalności firmy.

Prowadzenie rachunkowości na własną rękę

Jeśli właściciel firmy zdecyduje się na prowadzenie rachunkowości na własną rękę, będzie musiał poświęcić temu zadaniu mnóstwo czasu. Przede wszystkim, potrzebna mu będzie znajomość wielu zagadnień związanych z tą dziedziną, gdyż tylko wiedza umożliwi mu dostrzeganie wszystkich zależności związanych z przepływem pieniędzy w firmie.

Dużym ułatwieniem dla przedsiębiorcy samodzielnie zajmującego się księgowością firmy mogą być odpowiednie programy komputerowe, które w znacznym stopniu usprawnią prace związane z księgowością. Obliczają one podatki i generują odpowiednie dokumenty, do czego potrzebują jedynie wpisania konkretnych danych.

Prowadzenie rachunkowości na własną rękę nie powinno przysporzyć kłopotów nikomu, kto choć w niewielkim stopniu potrafi posługiwać się komputerem. Jednak wszelkie działania związane z księgowością są dość czasochłonne i poświęcenie się temu zadaniu może przynieść straty na innym polu.

Współpraca z biurem rachunkowym

Powierzenie księgowości firmy specjalistom to rozwiązanie bardzo wygodne, nie tylko ze względu na oszczędność czasu, ale i optymalizację kosztów. W przypadku współpracy z tego typu biurem odpadają wydatki związane z pensją księgowego oraz organizacją jego stanowiska. Co więcej, długość trwania współpracy przekłada się bezpośrednio na wysokość zniżek na usługi świadczone przez biuro.

Co więcej, biura rachunkowe, poza usługami podstawowymi, oferują także wiele usług dodatkowych, np. konsultacje z doradcą, który może zaproponować zmiany związane z formą opodatkowania dochodów lub przychodów osiąganych z prowadzonej działalności gospodarczych.

Ogromną zaletą współpracy z biurem rachunkowym są jednak przede wszystkim wykwalifikowani pracownicy, którzy mają na swoim koncie ogromne doświadczenie i odpowiednią wiedzę oraz są na bieżąco ze wszystkimi przepisami prawnymi. Dzięki temu świadczą usługi sprawnie i nie popełniają pomyłek, o które nie jest trudno kiedy księgowością na własną rękę zajmuje się właściciel firmy.