Wykonanie mebli drewnianych Przedsiębiorca
9 lipca 2020

Wybór mebli drewnianych. Jakiemu producentowi warto zaufać?

Zakup mebli drewnianych to najczęściej decyzja, której skutki będą odczuwalne przez wiele lat. Znaczna część klientów decyduje się na meble wykonane z drewna, licząc na dobrą jakość i długi czas użytkowania. Te czynniki są jednak w dużej mierze uzależnione od tego, czy producent to firma godna zaufania, czy raczej przedsiębiorstwo założone dla szybkiego zysku, które nie przykłada większej wagi do tego, jak oceniają je klienci.

Dlaczego liczy się to, kto wyprodukował meble?

Meble z drewna cieszą się wśród klientów tak dużym uznaniem, nie tylko ze względu na swoje walory estetyczne, ale również na trwałość i łatwość pielęgnacji. Zazwyczaj zakup mebli jest dla domowego budżetu sporym wydatkiem, a zamiany wystroju wnętrza związane z ich wymianą są dokonywane raz na kilka lub kilkanaście lat. Żeby jednak meble mogły służyć przez długi czas, muszą być zrobione z dobrego materiału, starannie wykonane, odpowiednio wykończone oraz we właściwy sposób zabezpieczone. Spełnienie wszystkich tych warunków jest możliwe tylko wówczas, gdy producent rzetelnie podejdzie do swoich obowiązków.

O trwałości mebli decyduje przede wszystkim solidność ich wytwórcy. Poważne błędy mogą zostać popełnione już na etapie projektowania, gdy chcąc zmniejszyć użycie materiału i ograniczyć koszty produkcji zastosuje się np. zbyt cienkie elementy albo podejmie się decyzję o stosowaniu rozwiązania, które wprawdzie jest tańsze, ale nie gwarantuje wysokiej trwałości. Równie ważny jest dobór materiału, przy czym chodzi tu nie tylko o jakość stosowanego drewna czy płyt meblowych, ale również o wybór pozostałych komponentów:  używanych wkrętów, prowadnic czy łączników. Znaczenie ma również posiadany park maszynowy, co wpływa na dokładność obróbki i często przesądza o spasowaniu elementów. Bardzo istotny jest ponadto sposób wykończenia, liczy się zarówno jakość używanych preparatów, jak i zachowanie reżimów technologicznych przy ich nakładaniu – wylicza przedstawiciel firmy Meble K&D, która jest wytwórcą nowoczesnych mebli z drewna.

Solidny producent mebli drewnianych – czyli jaki?

Większość klientów decydując się na zakup mebli, starannie ogląda egzemplarze prezentowane na ekspozycji, a jeśli przypadną im do gustu, zamawia wybrany model u dostawcy. Niestety bywa, że dostarczone wyroby okazują się odbiegać od tego, jak wyglądał egzemplarz pokazowy. Poszczególne elementy bywają źle spasowane, drzwiczki się nie domykają, a kolor odbiega od tego, jaki obiecywał sprzedawca. Wiele braków może ujawnić się też podczas eksploatacji. Prowadnice szuflad przestają się domykać, zawiasy odpadają od drzwiczek, a lakier matowieje lub miejscami zaczyna się łuszczyć. Jedynym sposobem na unikniecie takich przykrych niespodzianek, jest wybór mebli od rzetelnego i sprawdzonego producenta.

Jedną z cech, na którą warto zwrócić uwagę, decydując się na meble konkretnej firmy, jest okres obecności wybranego producenta na rynku. Wytwórcy mebli drewnianych, którzy mają za sobą dłuższy czas działania, zwykle zdają sobie sprawę ze znaczenia, jakie ma dobra marka i większą wagę przykładają do zapewnienia odpowiedniej jakości.

Spore znaczenie ma też skala produkcji oraz wytwarzany asortyment. Producenci, którzy proponują klientom większą ilość różnych modeli i typów mebli, mają zazwyczaj większe doświadczenie i doskonalsze metody produkcji.