Produkcja worków foliowych Przedsiębiorca
13 stycznia 2021

Wykorzystanie worków foliowych w transporcie zbiorczym

Worki foliowe w pierwszej kolejności kojarzą nam się z tymi, po które sięgamy w sklepach, by zapakować w nie na przykład owoce i warzywa sprzedawane na wagę luzem. To oczywiście skojarzenie słuszne, przy czym worki foliowe to jedna z najbardziej popularnych form opakowań, które stosowane są w wielu branżach. Są wykorzystywane nie tylko do tworzenia docelowych opakowań produktów, które trafiają w ręce klientów, ale też w pakowaniu na czas transportu zbiorczego i na czas przechowywania.

Worki z folii LDPE

Worki wykorzystywane w transporcie zbiorczym i nie tylko mogą być produkowane z różnego rodzaju folii. O swoich produktach opowiedzieli nam przedstawiciele przedsiębiorstwa KaGenFol z Krakowa, producenta folii opakowaniowej i termokurczliwej. To worki wykonywane z folii LDPE, folii polietylenowej o niskiej gęstości. Folia LDPE to materiał, który charakteryzuje się wytrzymałością nawet w trudnych warunkach. Worki foliowe z tego materiału chronią przed działaniem warunków atmosferycznych, w tym przed promieniowaniem UV, są odporne na działanie soli, zasad i kwasów. Są rozciągliwe, a przy tym odporne na rozerwanie i przebicie. Worki foliowe wykorzystywane w transporcie zbiorczym to z założenia opakowania o większych rozmiarach. Służą nie tylko do zabezpieczania towaru, ale też do jego grupowania, łączenia w komplety. To ułatwia załadunek i rozładunek, kiedy na przykład towar z hurtowni docelowo trafia do różnych odbiorców z jednej ciężarówki.

Inne folie wykorzystywane w transporcie zbiorczym – folie termokurczliwe

W transporcie zbiorczym wykorzystuje się także inne folie, na przykład do mocowania i pakowania towaru na paletach. Ciekawym produktem, o którym warto powiedzieć nieco więcej, są folie – inaczej taśmy – termokurczliwe. Kojarzymy je na przykład z tzw. zgrzewek wody mineralnej, czy innych napojów. Folie termokurczliwe i worki foliowe mają podobne właściwości, a zatem doskonale chronią zapakowany towar przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych itd. Produkty owinięte taśmą termokurczliwą są spakowane bardzo ściśle, co jest gwarancją skutecznego unieruchamiania produktów przewożonych w opakowaniach zbiorczych. Producenci i dostawcy najczęściej wybierają do transportu przezroczyste folie termokurczliwe, ponieważ to zapewnia szybką, sprawną identyfikację wzrokową produktów, choć dostępne są również w wersji kolorowej, nieprzezroczystej. Na taśmie termokurczliwej można umieścić na przykład logo producenta, czy ostrzeżenia transportowe – materiał nadaje się do nanoszenia nadruków, więc można na nim także umieścić reklamę.