wulkanizacja Przedsiębiorca
2 listopada 2017

Jak wygląda wymiana opon w dobrym zakładzie wulkanizacyjnym?

Każdy właściciel pojazdu osobowego, ciężarowego, leśnego, rolniczego czy też motocykla powinien wiedzieć, jak ważny jest proces wymiany opon i ich częsta diagnostyka. Nie powinno się to odbywać tylko w okresach jesiennym i wiosennym, kiedy kierowcy wymieniają opony z letnich na zimowe, a po kilku miesiącach z powrotem z zimowych na letnie. Zawsze wybieraj najlepszego wulkanizatora – on doradzi Ci, jak często zgłaszać się na przeglądy.

Wybierz odpowiedni warsztat samochodowy

Dobry warsztat samochodowy z zakresu serwisu opon i wulkanizacji charakteryzuje się przede wszystkim szerokim zakresem usług. Najlepiej wybierać wulkanizatorów oferujących różnego rodzaju usługi wulkanizacyjne. Profesjonalne zakłady wulkanizacyjne zapewniają kompleksową diagnostykę i serwis. Będziesz tam mógł dokonać renowacji i naprawy opon samochodowych, naprawy opon maszyn leśnych czy rolniczych. Ważna jest również wymiana kół i ich wyważanie, a także prostowanie felg i ich spawanie. Coraz więcej zakładów wulkanizacyjnych – tych renomowanych, takich jak Serwis opon wulkanizacja Kuliszewski Ryszard – oferuje naprawę taśmociągów, serwis czujników TPMS (czujniki ciśnienia powietrza – norma wymagana w nowych samochodach) oraz naprawę opon samochodów ciężarowych. Jeśli oferta danego wulkanizatora jest tak bogata, możesz mieć pewność, że trafiłeś w odpowiednie miejsce! Dowiedz się również, jakich marek części używa dany wulkanizator – dzięki temu dużo dowiesz się na temat jakości!

Wymiana ogumienia – najpopularniejsza usługa wulkanizacyjna

Jeśli jesteś właścicielem pojazdu wiesz, że najpopularniejszą usługą wulkanizacyjną jest wymiana opon – nie jest to proces łatwy, a każdy mały błąd może kosztować kierowcę bądź zakład bardzo duże pieniądze. Pierwszym etapem wymiany opon jest podniesienie samochodu przy pomocy podnośnika hydraulicznego. Następnie należy zdjąć koła z pojazdu i  spuścić powietrze z opon. Dopiero teraz mechanik może zdjąć oponę z felgi. Dokonuje tego przy pomocy narzędzia zwanego montażownicą. Ważne jest również usunięcie zużytych ciężarków wyważających. Po zdjęciu opon przychodzi czas na ich oczyszczenie – jest to ważne, aby móc prawidłowo ocenić ich stan. Zabrudzenia z łatwością ukrywają drobne uszkodzenia mechaniczne. Przy ocenie opon wulkanizator zwraca szczególną uwagę na zużycie bieżnika, a jeśli opony nadają się do dalszego użytkowania, muszą zostać zapakowane do worków, które w odpowiedni sposób będą izolować je w okresie nieużytkowania (np. ogumienie letnie przechowywane zimą)

Opony, które zakładamy, również muszą przejść szczegółową diagnostykę, nawet jeśli zostały kupione w zakładzie wulkanizacyjnym, z którego usług korzystamy. Jeśli nasze nowe opony są gotowe do założenia, mechanik z precyzją i ostrożnością zakłada je na felgi – ważny jest odpowiedni montaż kierunkowy. Ostatnim etapem jest wyważenie kół z założonymi oponami. Specjalista dzięki swojej wiedzy oraz pomocy maszyny określi miejsce oraz masę ciężarków, które muszą zostać przytwierdzone do felgi (ich mała liczba wpływa pozytywnie na jakość). Przykręcanie kół do samochodu powinno zostać dokonane kluczem dynamometrycznym. Jak widać proces wymiany opon nie jest wcale taki prosty, jak może się wydawać. Nie lekceważ zatem tych czynności, bo to one wpływają na bezpieczeństwo Twoje i Twojej rodziny podczas jazdy.