Kobieta wypalona zawodowo Przedsiębiorca
14 maja 2020

Wypalenie zawodowe. Jak odzyskać radość z pracy?

Kiedy praca przestaje sprawiać przyjemność, możemy mieć do czynienia z wypaleniem zawodowym. Syndrom ten cechuje wystąpienie różnych objawów, które utrudniają normalne funkcjonowanie oraz odbierają radość z życia. Jedynym sposobem na pokonanie wypalenia zawodowego oraz odzyskanie radości z wykonywanej pracy jest podjęcie terapii, która pomoże na nowo odkryć w sobie pokłady energii niezbędnej do osiągania zawodowych sukcesów.

Czym jest wypalenie zawodowe?

Wypalenie zawodowe to zespół objawów psychologicznych oraz somatycznych, które utrudniają normalne funkcjonowanie na rynku pracy i sprawiają, że dotychczas dająca satysfakcję praca przestaje cieszyć. To najprostsza z definicji wypalenia zawodowego. W terminologii psychologicznej syndrom ten określany jest także zespołem wyczerpania emocjonalnego, depersonalizacji i obniżonego poczucia dokonań osobistych. W teorii wypalenie zawodowe dotyka przede wszystkim przedstawicieli kilku zawodów m.in. nauczycieli, pielęgniarek czy lekarzy, jednak w praktyce może przytrafić się każdemu z nas. Dość specyficzne objawy wypalenia zawodowego pojawiają się w wyniku długotrwałego stresu oraz braku umiejętności łagodzenia jego skutków i rozładowywania napięcia nerwowego. Coraz częstszą przyczyną wypalenia zawodowego jest też wyznaczanie sobie nierealnych do osiągnięcia celów oraz brak umiejętności efektywnego odpoczynku.

– Wypalenie zawodowe to problem XXI wieku, którego przyczyną jest m.in. brak czasu na odpoczynek i nieumiejętne podejście do radzenia sobie z codziennym stresem, który w nadmiarze zaczyna rujnować nasze zdrowie oraz pogarsza funkcjonowanie w każdej sferze życia – wyjaśnia ekspert z firmy Life Haven z Ustronia.

Jak radzić sobie z wypaleniem zawodowym?

Aby poradzić sobie z wypaleniem zawodowym i odzyskać radość z wykonywanej pracy, trzeba przede wszystkim uświadomić sobie, że mamy problem, bo często nie jest to oczywiste. Objawami, które mogą świadczyć o wypaleniu zawodowym, są m.in.:

  • zmniejszenie satysfakcji z wykonywanej pracy,
  • brak zadowolenia z osiąganych sukcesów,
  • zmiana podejścia do wykonywanych obowiązków,
  • mniejsze zaangażowanie w pracę,
  • brak kontroli nad wykonywanymi obowiązkami,
  • obniżenie poczucia własnej wartości,
  • negatywna ocena własnych kompetencji zawodowych.

Wypaleniu zawodowemu towarzyszą także różne objawy somatyczne np. częsty ból głowy, ból brzucha, problemy trawienne, uczucie niepokoju, problemy ze snem, nocne koszmary, nadciśnienie, kołatanie serca oraz osłabienie odporności organizmu, które związane są złą kondycją psychiczną i szybkim tempem życia. Aby poradzić sobie z wypaleniem zawodowych, najlepiej skorzystać z profesjonalnej terapii, która pozwoli odkryć źródło problemu i nauczy skutecznie radzić sobie ze stresem oraz napięciem. Praca z terapeutą może odbywać się np. w specjalistycznym ośrodku, co jest bardzo dobrym wyborem w przypadku osób, u których pojawił się syndrom wypalenia zawodowego. Połączenie terapii z „urlopem” od codziennych obowiązków i dobrze znanego otoczenia pozwala szybciej powrócić do równowagi emocjonalnej i odzyskać energię niezbędną ku temu, aby wykonywanie pracy znowu wiązało się jedynie z pozytywnymi emocjami.