Pompa śrubowa Przedsiębiorca
10 września 2022

Z czego wykonuje się statory do pomp?

Pompy śrubowe są wykorzystywane do przetłaczania różnych cieczy, zarówno tych niejednorodnych i emulsyjnych, jak i zawierających cząstki stałe. Wyposaża się je w trzy główne elementy: stator, rotor i uszczelnienie mechaniczne. Dzięki tak prostej i łatwej konstrukcji jest możliwe obniżenie kosztów konserwacji. Z czego produkuje się pierwszy z wymienionych elementów pomp?

Czym są statory do pomp?

Stator to zespół nieruchomych elementów mechanizmu otaczającego wirujący wokół osi stałej wirnik. Najczęściej wykorzystuje się go w pompach, sprężarkach, wentylatorach, dmuchawach i turbinach.

Wspomniane pompy śrubowe działają dzięki obracaniu się rotora w śrubowym statorze. Rotor wytwarza się w sposób niezwykle precyzyjny z wykorzystaniem stali nierdzewnej lub hartowanej. Z kolei stator formuje się ze sprężystego elastomeru. Jest to tworzywo sztuczne lub naturalne, które cechuje się zdolnością do odwracalnej deformacji pod wpływem działania sił mechanicznych. Może zmieniać w szerokim zakresie swoje wymiary w chwili, gdy zostaje poddany naprężeniom rozciągającym, ścinającym lub ściskającym.

Geometria i wymiary obu opisywanych części są takie, że gdy rotor jest wkładany w stator powoduje to utworzenie podwójnego łańcucha wodoszczelnych wgłębień w kształcie plastra miodu. Gdy rotor obróci się wewnątrz statora wspomniany plaster przemieści się po sprali wzdłuż osi pompy bez zmian w kształcie czy pojemności. Dzięki temu procesowi transportowane medium może być przemieszczane z części wlotowej do wylotu.

Zastosowanie pomp śrubowych

Statory są elementem pomp śrubowych. Ich bezzaworowa konstrukcja pozwala na generowanie bezpulsacyjnego przepływu. Jednocześnie zapewniają wysoką wydajność tłoczenia, a dobra szczelność między rotorem a statorem umożliwia osiągnięcie dużej sprawności zarówno mechanicznej jak i objętościowej.

Pompy śrubowe wykorzystuje się w wielu branżach. Znajdują zastosowanie między innymi w:

  • przemyśle spożywczym — np. do pompowania pulpy owocowej czy miodu, dozowania majonezu, ketchupu i sosów;
  • przemyśle kosmetycznym — do pompowania olejków, kremów, płynów kosmetycznych, szamponów czy mydła;
  • przemyśle browarniczym i gorzelniczym — do przetłaczania wina, piwa, soków i drożdży
  • budownictwie i melioracjach — do wypompowywania wód gruntowych i wody rzecznej.

Poszukując statorów do pomp jednośrubowych, wykorzystywanych w różnych dziedzinach, warto sprawdzić ofertę firmy PIONIER Jawor.  Wykorzystując tego rodzaju urządzenia, można uzyskać bezpulsacyjny i równomierny przepływ różnego rodzaju cieczy.