weze-gumowe Przedsiębiorca
8 sierpnia 2018

Z jakich materiałów wytwarza się węże gumowe

Guma to podstawowy materiał do wyrobu różnego rodzaju węży, szeroko stosowanych w przemyśle, budownictwie czy motoryzacji. Trzeba jednak wiedzieć, że guma gumie nierówna – obecnie znanych jest przeszło 100 jej odmian, charakteryzujących się odmiennymi właściwościami. W zależności od konkretnego przeznaczenia danego typu węży gumowych produkuje się je więc z rozmaitych materiałów.

Materiały te – ale też choćby średnica przewodu – decydują o takich parametrach, jak waga i promień zgięcia węża czy maksymalne ciśnienie, pod jakim może on pracować. Głównym kryterium doboru warstwy wewnętrznej jest jednak zdolność do pracy z danym medium, jeśli chodzi o warstwę zewnętrzną, będzie to z kolei odporność na warunki środowiskowe.

EPDM

Bardzo wysoką wytrzymałość w tym zakresie przejawia guma EPDM, uzyskiwana w procesie wulkanizacji z monomerów etylenowo-propylenowo-dienowych (od których pochodzi skrót w nazwie). Wyrabia się z niej m.in. przewody do przesyłu gorącej wody i pary wodnej czy średnio agresywnych chemikaliów. Węże takie mogą być dodatkowo wzmacniane kordem ze stali nierdzewnej lub wzbogacane wewnątrz o odcisk tkaniny.

SBR

Jak dowiadujemy się w firmie Larkis, guma EPDM często łączona jest też z gumą butadienowo-styrenową, oznaczaną skrótem SBR. Połączenie takie znaleźć można np. w wężach układów hamulcowych. Przewody z czystego SBR to natomiast węże spawalnicze, przeznaczone do pracy z łatwopalnymi gazami (tlen, acetylen), odporne na ścieranie przez cząsteczki tynku węże do tynkowania albo węże do przesyłu zasad i kwasów (o stężeniu sięgającym nawet 50 proc.!).

UHMWPE i guma CR

Z agresywnymi substancjami chemicznym pracować mogą też węże, których wewnętrzną warstwę wykonano z wysoko usieciowanego polietylenu (UHMWPE), a wierzchnią – z niezwykle odpornej na działanie bardzo wielu czynników gumy CR, bazującej na kauczuku chloroprenowym. Węże takie wzmacnia się dodatkowo stalowymi spiralami i mocnymi kordami syntetycznymi oraz wyposaża w miedziany drut zapewniający ciągłość elektryczną między końcami gumowego przewodu.

NBR

Kolejny rodzaj gumy, który warto tutaj wyróżnić, to kauczuk akrylonitrylo-butadienowy (NBR). Wykorzystuje się do w produkcji węży do przesyłu olejów – zarówno mineralnych, jak i spożywczych, z uwagi na obojętność smakowo-zapachową. W związku z tą ostatnią cechą węży z NBR używa się też do transportu mleka, ziarna, mąki czy cukru. Wzmacniać je można zaś kordami syntetycznymi i metalowymi (np. miedzianą linką antystatyczną).