Rusztowanie Przedsiębiorca
26 listopada 2021

Zabezpieczenie terenu w okolicy rusztowania

Rusztowania budowlane przeznaczone są do pracy na dużej wysokości. Bardzo ważne jest więc to, aby były stabilne i wytrzymałe. Oprócz tego istotne jest także zabezpieczenie terenu w okolicy rusztowania. Dzięki temu masz pewność, że osoby na nim pracujące, są bezpieczne. Przeczytaj, jak powinno się zabezpieczać miejsce dookoła zamontowanego rusztowania.

Strefa ochronna w okolicy rusztowania

Rusztowanie to duża, widoczna z daleka konstrukcja. Z tego powodu wielu osobom wydaje się, że nie trzeba oznaczać terenu dookoła niej. A jednak zgodnie z obowiązującymi przepisami w odległości 2,5 m od miejsca montażu rusztowania niezbędne jest podstawienie tablicy ostrzegawczej. Napisy na takich tablicach powinny być widoczne z odległości co najmniej 10 metrów. Co więcej, konieczne jest wyznaczenie tzw. strefy niebezpiecznej. Należy to zrobić przy pomocy czarno-żółtej taśmy, która jest widoczna z daleka i stanowi znak ostrzegawczy dla osób nieupoważnionych do wstępu na teren budowy. Jeśli wynajmujesz rusztowanie od zaufanej firmy takiej jak SKAT Rusztowania, masz pewność,  że specjaliści zajmą się bezpiecznym i przepisowym zabezpieczeniem terenu dookoła rusztowania.

Zabezpieczenie okolicy rusztowania a przepisy BHP

Zasady, jakimi trzeba się kierować przy montażu rusztowania, są ściśle określone przez przepisy BHP. Nie inaczej jest w przypadku zabezpieczania terenu wokół niego. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z 19 marca 2003 r. podczas montażu i demontażu rusztowania, musi być ono zabezpieczone ogrodzeniem. Odległość takiego ogrodzenia od rusztowania powinna wynosić  1/10 jego wysokości. Zdarza się jednak tak, że dookoła nie ma miejsca na postawienie takiego ogrodzenia. W takim przypadku konieczne jest użycie siatki na rusztowaniu. Taka siatka zabezpiecza zarówno osoby pracujące na rusztowaniu, jak i przechodniów, na których mogłoby coś spaść z wysokości.

Kiedy przy rusztowaniu konieczne są daszki ochronne?

Rusztowanie w centrum miasta to częsty widok. Budowanie nowych bloków, czy restaurowanie kamienic musi się w takim wypadku odbywać bez wyłączenia ruchu dookoła rusztowania. Aby jednak przechodnie bezpiecznie mogli przejść wzdłuż budynku, konieczne jest zamontowanie tzw. daszków ochronnych. Według przepisów taki daszek musi być szerszy o minimum metr niż przejście, które znajduje się pod nim. Oprócz daszków konieczny jest także montaż tzw. odbojów. Ich zadaniem jest ochrona elementów rusztowania przed przypadkowym uderzeniem, które mogłoby naruszyć konstrukcję. Co ważne, odboje nie mogą być przymocowane do rusztowania.