Rozmowa biznesmenów Przedsiębiorca
10 maja 2022

Zakładanie spółki krok po kroku

Wiele osób, chcących rozpocząć prowadzenie swojej własnej działalności gospodarczej, rozważa, która forma byłaby dla nich najkorzystniejsza. Wybór konkretnego rozwiązania często nie jest prosty i dlatego warto skorzystać z porady fachowców, ponieważ każdy przypadek należy rozważyć indywidualnie. Jeżeli jednak zdecydowałeś się na założenie spółki z o.o., zobacz, jak krok po kroku wygląda ten proces.

Czym jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością?

Spółka z o.o., według kodeksu spółek handlowych, posiada osobowość prawną i za wszelkie zobowiązania odpowiada całym swoim majątkiem. Z tego powodu rozwiązanie to jest chętnie wybierane przez przedsiębiorców, którzy obawiają się utraty swoich prywatnych funduszy w razie kłopotów firmy. Może być ona utworzona przez jednego lub kilku wspólników. Zakładanie spółki to dość skomplikowany proces, który można przeprowadzić u notariusza lub przez internet.

Ta druga opcja jest dużo wygodniejsza, szybsza i tańsza ze względu na to, że część czynności wykonywanych jest automatycznie. Nie trzeba na przykład osobiście udawać się do sądu, aby złożyć wniosek o wpis do KRS, ponieważ podczas rejestracji online jest przesyłany razem z umową spółki.

Wciąż jednak wiele osób woli skorzystać z usług notariusza, a także doświadczonych biur oferujących doradztwo gospodarcze, ponieważ rejestracja przez internet wiąże się z pewnymi ograniczeniami. Wśród nich można wyróżnić przede wszystkim brak możliwości istotnych zmian treści umowy.

Jakie dokumenty są potrzebne do rejestracji spółki?

Osoby, które nie mają doświadczenia w wypełnianiu i rejestracji wszelkich urzędowych dokumentów mogą skorzystać z pomocy firmy BM Consulting, która oferuje aktywne wsparcie w zakresie zakładania spółek, a także przygotowanie niezbędnej dokumentacji. Do rejestracji potrzebne są:

  • umowa spółki,
  • oświadczenie o pokryciu kapitału początkowego,
  • deklaracja PCC-3,
  • zgłoszenie NIP-8,
  • formularz VAT-R.

Umowa to dokument, który reguluje wszelkie zasady funkcjonowania spółki. Podpisywany jest przez wspólników i powinien określać m.in. następujące parametry:

  • siedzibę firmy,
  • podmiot działalności,
  • wysokość kapitału,
  • liczbę i wartość nominalną udziałów.

Spółka z.o.o. powstaje w momencie podpisania umowy. Od tego czasu wspólnicy mają 6 miesięcy, aby uzyskać wpis do KRS. Wtedy, kiedy go uzyskają, otrzymuje ona osobowość prawną i firma musi opłacić do urzędu skarbowego podatek od czynności cywilnoprawnych. Wynosi on 5% wysokości wnoszonego kapitału, którego minimalna wartość początkowa to 5000 zł.