komis-samochodowy Przedsiębiorca
5 lutego 2019

Zakup auta w komisie – na co zwrócić uwagę?

Zakup na rynku wtórnym to dla wielu Polaków najdogodniejsza opcja nabycia auta. Za rozsądną cenę możemy w ten sposób stać się właścicielami niestarego pojazdu w bardzo dobrym stanie. Dla większego bezpieczeństwa i pewności udanego zakupu dobrze jest zdecydować się na zakup w legalnie działającym komisie, jednak i w tym przypadku warto zachować pewną dozę ostrożności. O czym warto pamiętać wybierając auto?

Przede wszystkim – sprawdzony komis

Zanim w ogóle udamy się na poszukiwania wymarzone auta, powinniśmy sprawdzić, jaką renomą cieszy się dany komis. Cennymi wskazówkami mogą być między innymi rok założenia działalności, opinie znajomych, którzy już wcześniej korzystali z usług komisu, a w ostateczności komentarze na różnego rodzaju konsumenckich portalach internetowych. Jednym z komisów cieszących się dużym uznanie jest firma Komis Lux, działająca w Rudzie Śląskiej, Zabrzu i Chorzowie.

Ostrożnie z okazjami

Przeglądając oferty sprzedaży używanych samochodów możemy czasem natrafić na bardzo atrakcyjne ogłoszenia dotyczące zaledwie kilkuletnich aut w świetnym stanie w cenie znacznie poniżej wartości podobnych samochodów. W takiej sytuacji powinna nam się zapalić czerwona lampka, ponieważ zachęcająca treść ogłoszenia prawdopodobnie jest przykrywką dla zwykłego oszustwa, a reklamowany samochód jest albo w tragicznym stanie technicznym albo pochodzi z kradzieży. W pierwszym przypadku stracimy tylko pieniądze. Dużo poważniejsze konsekwencje czekają nas, jeśli fakt kradzieży samochodu zostanie wykryty – wtedy nie tylko stracimy samochód, ale również mogą nam zostać pozbawione zarzuty paserstwa. Dlatego lepiej ostrożnie podchodzić do wszelkich super okazji – każdy samochód wystawiony na sprzedaż powinien posiadać dokumenty potwierdzające jego stan techniczny oraz status prawny. W szczególności powinniśmy zwrócić uwagę na stan dowodu rejestracyjnego oraz numer VIN.

Jak sprawdzić stan techniczny auta?

Oględziny to niezbędny etap w podejmowaniu decyzji o kupnie używanego auta. Na co zwrócić uwagę? Już samo zachowanie sprzedawcy może świadczyć, że z autem jest coś nie tak. Jeśli handlarz nie pozwala nam zajrzeć pod maskę silnika lub bagażnika, tłumacząc to tym, że coś zepsujemy, możemy z całą pewnością podejrzewać, że samochód już jest uszkodzony. Inne sygnały świadczące o wadach technicznych to między innymi ślady rdzy na nadkolach i różnice w odcieniach lakieru. Jeśli samochód uległ wypadkowi, lakier w uszkodzonych miejscach będzie różnił się od fabrycznego. Dla pewności warto sprawdzić grubość lakieru przy użyciu miernika. Pamiętajmy, że pomiary robić własnoręcznie w różnych miejscach – sprzedawca może pokazywać nam miejsca, w których lakier nie został uszkodzony.

Jazda próbna

Zanim kupimy samochód, powinniśmy wybrać się na jazdę próbną. W jej czasie możemy sprawdzić stan układu kierowniczego i hamulcowego oraz wykryć pewne nieprawidłowości w pracy silnika. Dobrze jest również wybrać się z samochodem do warsztatu na dogłębne sprawdzenie stanu technicznego. Najlepiej samodzielnie wybrać serwis – mamy wtedy większą pewność, że przegląd zostanie wykonany rzetelnie.