Przedsiębiorca
4 września 2019

Zakup mieszkania – na kredyt czy za gotówkę?

Kiedy planujemy zakup mieszkania, musimy podjąć szereg decyzji dotyczących jego metrażu, lokalizacji, ceny a finalnie także aranżacji. Bardzo istotną kwestią jest także sposób finansowania nieruchomości. Mieszkanie można kupić na kredyt lub za gotówkę. Radzimy, które rozwiązanie jest bardziej opłacalne.

Najważniejsza decyzja w życiu

Kwestia sfinansowania zakupu mieszkania należy do najtrudniejszych i najważniejszych decyzji, jakie można podjąć w swoim życiu.

Pierwsze mieszkanie często jest tym wymarzonym i wyczekanym, ponieważ przez lata przed jego zakupieniem powstrzymuje nas brak wystarczających funduszy. Cały proces przyspieszyć można jednak z pomocą kredytu, jednak nie wszyscy są fanami tego rozwiązania, ponieważ ma ono zarówno dobre, jak i trochę gorsze strony – wyjaśnia nasz rozmówca reprezentujący Osiedle Botanika.

Część kupców mieszkań woli nabywać nieruchomości za gotówkę. Są też i tacy, którzy, pomimo posiadania wystarczającej ilości pieniędzy, wolą kupić mieszkanie na kredyt. I tu nasuwa się na myśl pytanie – które rozwiązanie jest lepsze?

Mieszkanie za gotówkę – zalety

Nie da się ukryć, że kupno mieszkania za gotówkę zawsze będzie lepszym rozwiązaniem. Oczywiście, taki zakup możliwy jest tylko wtedy, gdy taką gotówkę rzeczywiście posiadamy. Dzięki takiej transakcji można kupić mieszkanie dokładnie w tej cenie, w jakiej zostało wystawione na sprzedaż, a od naszego zakupu bank nie otrzyma odsetek. Ponadto, w przeciwieństwie do mieszkania kupionego na kredyt, staje się ono w pełni naszą własnością w momencie podpisania umowy i uiszczenia całej kwoty na rzecz sprzedającego. Kiedy kupujemy nieruchomość na kredyt, to własną nazwać możemy ją tak naprawdę dopiero po spłaceniu całej kwoty.

Kupowanie mieszkania za gotówkę ma też pewne minusy – w tym przypadku można pozwolić sobie na wybór tylko takiego mieszkania, którego cena mieści się w naszym budżecie. Jako, że trzeba zostawić sobie jego część na remont lub wykończenie mieszkania, to bardzo istotne jest dokładne oszacowanie swoich finansowych możliwości.

Mieszkanie na kredyt – czy warto?

Jeśli chodzi o kupowanie mieszkania na kredyt, to jest to na pewno rozwiązanie, dzięki któremu na własne cztery ściany pozwolić sobie także ci nieposiadający pełnej kwoty, umożliwiającej zakup wymarzonego lokalu. Choć ktoś mógłby powiedzieć, że zamiast płacenia comiesięcznych rat, można odkładać pieniądze na koncie i czekać na uzbieranie odpowiednio wysokiej sumy, to jednak nie każdy chce czekać na własne cztery kąty przez kilka a nawet kilkanaście lat. Dla takich osób kredyt jest rozwiązaniem idealnym.

Niestety, wzięcie kredytu na mieszkanie to sprawa dość skomplikowana i uzależniona od zdolności kredytowej, którą nie każdy posiada. Jest ona barierą burzącą plany o szybkim zakupie własnego „M”.

Na kredyt czy za gotówkę – które rozwiązanie lepsze?

Obecnie większość mieszkań kupowanych jest na kredyt. Wynika to z faktu, że Polacy cenią sobie komfort i wygodę i jak najszybciej chcą zamieszkać „na swoim”. Nie da się jednak ukryć, że zakup lokalu za gotówkę to rozwiązanie prostsze, wygodniejsze i bardziej rozsądne pod względem finansowym, jednak nie każdy może sobie na tę opcję pozwolić.