fototapeta-na-flizelinie Przedsiębiorca
6 sierpnia 2018

Zalety fototapet na flizelinie

Decyzja o udekorowaniu ściany fototapetą to strzał w dziesiątkę, jeśli chodzi o nadanie wnętrzu wyjątkowego charakteru. Kiedy już wybierzemy idealny wzór i postanowimy, gdzie ma zostać umiejscowiony, pozostaje jeszcze kwestia rodzaju samej fototapety. Jednym z najczęściej spotykanych wariantów są fototapety na flizelinie. Co decyduje o ich popularności?

Fototapety na flizelinie są tylko nieco droższe od najtańszych, czyli papierowych fototapet – pod wieloma względami są jednak od nich dużo lepsze. Odpowiada za to właśnie flizelina, czyli poliestrowa włóknina, której zawdzięczają swą nazwę. Stanowi ona spodnią warstwę fototapety, jej charakterystyczny podkład odpowiedzialny za opisane poniżej właściwości.

Odporność na rozerwanie

Po pierwsze, flizelina zwiększa wytrzymałość fototapety. Już na etapie montażu zabezpiecza chociażby przed przypadkowym jej rozerwaniem. Również demontaż – gdybyśmy po pewnym czasie mieli ochotę na odświeżenie wystroju – jest o tyle łatwiejszy niż w przypadku fototapety papierowej, że w przeciwieństwie do niej fototapeta na flizelinie odchodzi od ściany w jednym kawałku, co eliminuje konieczność uciążliwego zeskrobywania resztek dekoracji ze ścian.

Łatwy montaż

Wróćmy jednak jeszcze na chwilę do kwestii montażu, który nie nastręcza trudności nawet zupełnym amatorom, jak dowiadujemy się w sklepie z dekoracjami ściennymi Kraina Barw. O ile bowiem pasy fototapety papierowej trzeba smarować klejem tak samo jak ścianę, a następnie czekać, aż zmiękną – o tyle przy fototapecie na flizelinie klej wystarczy nałożyć tylko na ścianę.

Oznacza to mniej bałaganu, sprawniejszy przebieg prac, a także mniejsze ryzyko, że fototapeta ulegnie zmarszczeniu, skurczeniu lub rozciągnięciu, co niekorzystnie wpływa na estetyczny efekt końcowy.

Również sam klej do fototapet na flizelinie jest znacznie bardziej przyjazny dla użytkownika. Konsystencją przypomina żel, a więc nie pryska ani nie kapie. Niezależnie od tego, czy używamy wałka czy pędzla, bardzo łatwo nałożyć cienką i równą warstwę. Wysoka wydajność kleju, a także fakt, że wystarczy zastosować go tylko do ściany (a więc zużyć istotnie mniej niż przy fototapetach papierowych), decyduje o ekonomicznych walorach takiego rozwiązania.

Dodatkowe korzyści

Na koniec warto wspomnieć o tym, że warstwa flizeliny pozwala skutecznie zamaskować ewentualne niedoskonałości ściany, takie jak ubytki, spękania, nierówności czy szczeliny (nawet do 4 mm!), ograniczając konieczność przeprowadzenia podczas remontu uciążliwych prac mokrych do minimum. Flizelina sprawia ponadto, że ozdobiona fototapetą ściana staje się przyjemna w dotyku, stanowi też dodatkową warstwę izolacyjną – pod względem zarówno termicznym, jak i akustycznym.