Zbiorniki polietylenowe Przedsiębiorca
21 sierpnia 2021

Zalety zbiorników polietylenowych

Polietylen to tworzywo sztuczne, które wykorzystywane jest do  produkcji zbiorników o różnych gabarytach. Ze względu na właściwości materiału, mogą być one stosowane niemal w każdej branży, stanowią bowiem nie tylko bezpieczne, lecz także ekonomiczne rozwiązanie służące składowaniu cieczy paliwowych lub chemicznych. W artykule opisujemy ich najważniejsze zalety, budowę oraz zastosowanie.

Budowa i najważniejsze zalety zbiorników polietylenowych

Zbiorniki na paliwo i substancje chemiczne różnią się od siebie rodzajem wykorzystanego do produkcji polietylenu, który może cechować się małą, średnią lub dużą gęstością. Ponadto mogą charakteryzować się także odmienną konstrukcją – wśród najpopularniejszych modeli wyróżnia się zbiorniki jednopłaszczowe i dwupłaszczowe. Pierwsze z nich zbudowane są z jednej warstwy tworzywa, drugie natomiast – z dwóch. Pomiędzy nimi znajduje się przestrzeń, do której, w razie wycieku, wylewa się substancja. Zbiorniki można wyposażyć także w dodatkowe akcesoria, które ułatwiają eksploatację, m.in. w czujniki poziomu substancji, wyświetlacze czy automatyczne nalewaki.

Polietylenowe zbiorniki na paliwo i chemikalia cechują się bardzo dużą szczelnością. Niektóre z nich formowane są w sposób rotacyjny, który polega na wytworzeniu jednego, całościowego kształtu, bez konieczności stosowania złączeń czy uszczelnień. Są odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz na działanie szkodliwych warunków atmosferycznych: m.in. na promieniowanie UV czy skrajne temperatury oraz na postępowanie korozji. Przed zakupem zbiornika warto jednak sprawdzić, czy posiada on niezbędne atesty i certyfikaty potwierdzające jakość.

Zastosowanie zbiorników polietylenowych

Na uniwersalność zbiorników polietylenowych wpływają nie tylko ich właściwości i parametry, lecz także duży zakres pojemności. Dzięki temu możliwe jest dopasowanie produktu do bezpośredniego zapotrzebowania oraz indywidualnych wymagań. Świetnie sprawdzą się we wszystkich gospodarstwach rolniczych, jednak korzystają z nich także właściciele przedsiębiorstw transportowych, budowlanych i motoryzacyjnych, a nawet osoby prywatne. Jak mówi ekspert z firmy MiM Zbiorniki, która zajmuje się produkcją zbiorników polietylenowych:

Zbiorniki polietylenowe służą nie tylko do magazynowania olejów, paliw czy silnych substancji chemicznych – mogą z powodzeniem być wykorzystywane w domach prywatnych, m.in. jako naziemne lub podziemne zbiorniki na wodę deszczową.

Niezależnie od tego, w jaki sposób chcesz wykorzystać zbiornik polietylenowy, zwróć uwagę na to, aby pochodził od zaufanego producenta. Jest to bowiem gwarancja najwyższej jakości, a co za tym idzie – możliwości wieloletniej i bezpiecznej eksploatacji produktu.