Przedsiębiorca
21 lutego 2019

Zalety znajomości języka hiszpańskiego

Język hiszpański jest jednym z najpopularniejszych języków na świecie. Mówi się nim w około 135 krajach, między innymi w Ameryce Północnej i Południowej, Europie, wielu krajach Afryki, a nawet w Azji na Filipinach i Oceanii na Wyspie Wielkanocnej. Jest też bardzo często wybierany jako język do nauki przez obcokrajowców. Poniżej przyjrzymy się dlaczego.

Dla Polaków pierwszy kontakt z językiem hiszpańskim pozostawia wrażenie, że nie jest on bardzo skomplikowany. Wymowa jest dla nas względnie intuicyjna. Po opanowaniu kilka prostych zasad wiemy już jak czytać nowe słowa, a charakterystyczne dla języka hiszpańskiego dźwięki nie sprawią nam większych trudności.

Praca

Na rynku pracy mamy bardzo duży popyt na osoby mówiące w języku hiszpańskim. Jego znajomość może nam pomóc dostać atrakcyjną pracę, wysokie zarobki i życiowy komfort. Polscy przedsiębiorcy często szukają kontrahentów na rynku hiszpańskim. Podejmując rozmowy z Hiszpanami w języku hiszpańskim, zyskujemy w oczach rozmówców, co daje nam przewagę.

Hiszpania jest członkiem Unii Europejskiej, co za tym idzie, język hiszpański jest jednym z oficjalnych języków Wspólnoty. Oznacza to, że mamy prawo żądać dokumentów i informacji dotyczących UE w języku hiszpańskim.

Znajomość języka hiszpańskiego może nam ułatwić zdobycie o pracy w placówkach dyplomatycznych hiszpańskojęzycznych. Poza Hiszpanią językiem hiszpańskim porozumiemy się w Meksyku, Wenezueli, Peru, Panamie i wielu innych państwach Ameryki Środkowej, Południowej.

Podróże

Wymienialiśmy już kraje, w których swobodnie będziemy się mogli porozumiewać w języku hiszpańskim. Wiele z nich to cieszące się ogromnym powodzeniem destynacje turystyczne. Kuba, Peru czy Meksyk znajdują się na liście marzeń wielu podróżników.

Kultura hiszpańskojęzyczna

Naukę hiszpańskiego często rozpoczynają ludzie zafascynowani rozrywkami o pochodzeniu latynoskim. Przykładem mogą być tańce typu merengue, samba, rumba, flamenco, czy na przykład bardzo popularna obecnie w klubach fitness zumba. Inną kategorią są pasjonaci kuchni hiszpańskiej czy meksykańskiej. Uczą się języka, bo chcieliby się dowiedzieć jeszcze więcej o kulturze, z której wywodzą się ich pasje.

A jeśli już się uczyć, to gdzie?

Istnieje wiele szkół języków obcych, jednak nie wszystkie są w stanie zagwarantować nam naukę na tym samym poziomie. Takimi, które mają stały i bardzo wysoki poziom są wszelkie ośrodki akademickie. Przykładem może być Jagiellońskie Centrum Językowe, działające przy Uniwersytecie Jagielońskim. Może się poszczycić akredytacją międzynarodowego stowarzyszenia Eaquals – Evaluation and Accreditation of Quality in Language Services działającego pod auspicjami Rady Europy i będącego konsultantem Komisji Europejskiej w sprawach edukacji językowej.