Przenośniki taśmowe Przedsiębiorca
6 czerwca 2021

Zapewnij sobie płynność pracy dzięki przenośnikom taśmowym

Przenośniki taśmowe inaczej nazywane taśmociągiem to powszechnie stosowane urządzenia transportowe, które znajdują zastosowanie w wielu gałęziach gospodarki. Między innymi mogą służyć do oddzielania produktów, sortowania warzyw i owoców, ale również do transportu innych materiałów, w zależności od potrzeb danego przedsiębiorstwa. Czym się charakteryzują i jakie zalety mają przenośniki taśmowe? Wyjaśniamy!

Czym są przenośniki taśmowe?

Przenośniki taśmowe zostały stworzone z myślą o automatyzacji, a co za tym idzie nadaniu płynności procesom produkcyjnym. Przede wszystkim taśmociągi służą do transportu towarów o różnej budowie bez udziału pracowników. Zarówno towarów o nietypowych kształtach, żywności, jak i materiałów sypkich, a także innych artykułów wymagających szybkiego przetransportowania. W zależności od przeznaczenia urządzenia mogą różnić się od siebie budową, szerokością, długością i kątem nachylenia, dzięki czemu ich działanie może być dostosowane do potrzeb konkretnej firmy.

Przenośniki taśmowe mogą posiadać taśmę gumową, poliuretanową lub PCV, niemniej jednak ostateczny rodzaj taśmy, a tym samym jej właściwości i wymiary dobierane są w zależności od typu ładunku. Taśmociągi mogą być również wyposażone w oświetlenie nad częścią roboczą oraz ułatwiający pracę kanał na odpady, znajdujący się na ich końcu w formie workownic. Decydując się na przenośnik taśmowy, istnieje także możliwość dowolnego dopasowania jego prędkości i podwozia kołowego. – wyjaśnia przedstawiciel firmy Sfamasz, oferującej maszyny produkcyjne.

Przenośniki taśmowe – gdzie znajdują zastosowanie?

Przenośniki taśmowe w szczególności stanowią nieodłączną część nowoczesnych linii technologicznych w zakładach produkcyjnych, w których służą do płynnego transportu towarów. Taśmociągi umożliwiają przenoszenie produktów między różnymi stanowiskami w fabrykach, centrach logistycznych, a nawet w kopalniach, co w znacznym stopniu pomaga w automatyzacji danego przedsiębiorstwa, a tym samym wpływa na zwiększenie jego wydajności. Z racji tego, że sprzęty mogą zostać wyposażone w specjalne prowadnice boczne, umożliwiają także bezpieczny transport materiałów drobnych oraz sypkich.

Tego typu urządzenia to również dobre rozwiązanie przyspieszające funkcjonowanie gospodarstw rolnych, zwłaszcza podczas sortowania warzyw, które z konkretnych powodów nie nadają się do sprzedaży. Dzięki temu, że przenośniki taśmowe wyposażone są w taśmy, które uzyskały atesty na kontakt z żywnością, dodatkowo mogą być bezpiecznie wykorzystywane w zakładach spożywczych oraz w sortowaniach, w których przyspieszają segregację produktów oraz umożliwiają dostarczenie do dystrybucji artykułów tylko wysokiej jakości.

Jakie zalety mają taśmociągi?

Bez wątpienia jedną z największych zalet przenośników taśmowych pozostaje to, że ich parametry, a zwłaszcza kąt nachylenia mogą być dopasowane do transportu niemal każdego rodzaju materiałów oraz do pracy w dowolnych warunkach. Z tego powodu taśmociągi stanowią odpowiedź na potrzeby odbiorców z wielu branż. Ich instalacja przebiega również w stosunkowo szybki sposób, a co więcej praca urządzeń charakteryzuje się niskim poziomem hałasu i wibracji.

Warto wspomnieć o tym, że wyposażenie zakładu lub innego miejsca wymagającego transportu towarów w przenośniki taśmowe to o wiele bardziej ekonomiczne rozwiązanie, z racji tego, że urządzenia do efektywnej pracy nie wymagają pracowników. Taśmociągi mogą pracować cały czas przez 24 godziny na dobę, dzięki temu utrzymują ciągłość pracy, a tym samym przyspieszają procesy produkcyjne i zwiększają wydajność całego przedsiębiorstwa.