Nożyce wyburzeniowe Przedsiębiorca
11 lipca 2021

Zasady działania nożyc kruszących

Prace wyburzeniowe i rozbiórkowe budynków wymagają zastosowania wielu różnorodnych maszyn oraz urządzeń. Wśród nich wymienić można między innymi nożyce kruszące cechujące się uniwersalnością zastosowania oraz dużą wytrzymałością, przy jednoczesnej wysokiej wydajności. Najczęściej przeznaczone są one do montażu w maszynach o masie od 19 do 30 ton. Czym wobec tego są dokładnie nożyce tnąco- kruszące, jak działają i jakie jest ich zastosowanie? 

Jak działają nożyce kruszące? 

Nożyce kruszące, nazywane także nożycami wyburzeniowymi to urządzenia hydrauliczne oparte na dwóch szczękach wyposażonych w siłowniki. Jedna z nich jest całkowicie nieruchoma, natomiast druga, ruchoma dodatkowo wyposażona jest w zęby kruszące beton oraz nóż tnący mogący przecinać stalowe pręty zbrojeniowe. 

Operowanie nożycami kruszącymi zazwyczaj odbywa się z wykorzystaniem dwóch przycisków zamykających i otwierających szczęki urządzenia. Dodatkowo dzięki temu, że najczęściej są one również wyposażone w układ obrotowy o zakresie 360 stopni, możliwe jest obracanie nimi pod dowolnym kątem. 

Choć samo sterowanie nożycami kruszącymi nie należy do skomplikowanych zadań, wyburzanie z ich użyciem budynków wymaga wprawy i precyzji. Powinno się ono bowiem odbywać zawsze od węższej strony i rozkładać siłę nacisku nożyc równomiernie po dwóch stronach kruszonego elementu. 

Do czego mogą być używane nożyce tnąco-kruszące? 

Dzięki temu, że nożyce kruszące są wyposażone w uniwersalne szczęki, z powodzeniem mogą być one wykorzystywane do różnorodnych prac wyburzeniowych, bez względu na stopień ich skomplikowania. Urządzenia te sprawdzają się między innymi podczas: 

  • wyburzania konstrukcji żelbetonowych, 
  • burzenia murów,
  • kruszenia belek żelbetowych,
  • dzielenia materiałów, 
  • sortowania wyburzonych elementów.

Warto również pamiętać, że na rynku dostępne są także nożyce tnąco-kruszące wyposażone w szczęki do cięcia stali, które zaleca się stosować w przypadku wyburzania budynków właśnie z tego materiału. 

O czym pamiętać korzystając z nożyc kruszących?

Choć nożyce kruszące zaliczane są do grupy niezwykle uniwersalnych urządzeń ze względu na kwestie bezpieczeństwa operatorów, a także osób znajdujących się w pobliżu prac wyburzeniowych ich zastosowanie nie zawsze jest możliwe. O ograniczeniach dotyczących użytkowania nożyc wyburzeniowych opowiedział nam więc specjalista z firmy eM-Tech sp. z o.o. wynajmującej nożyce tnąco-kruszące w Toruniu. 

Tego typu urządzenia nie powinny być stosowane przede wszystkim do cięcia czy gięcia stali sprężynowanej oraz odpornej na rozciąganie, gdyż może to doprowadzić do ich uszkodzenia. Kategorycznie zabronione jest także stosowanie nożyc kruszących do uderzania w konstrukcje budynków, a także podważania czy transportowania ładunków. 

Wybierając nożyce kruszące, warto również zwrócić uwagę na ich maksymalną siłę kruszenia, szerokość rozwarcia szczęk, a także czas ich otwierania i zamykania. Elementy te w znaczny sposób wpływają bowiem na wygodę i wydajność ich użytkowania podczas prac wyburzeniowych.