Zasady prowadzenia ksiegi przychodow i rozchodow Przedsiębiorca
24 sierpnia 2021

Zasady prowadzenia księgi przychodów i rozchodów

Księga przychodów i rozchodów jest bardzo ważnym elementem dokumentacji firmy i powinno się ją stworzyć w momencie założenia przedsiębiorstwa, o ile wymaga tego forma opodatkowania. Dotyczy ona różnych rodzajów działalności – od jednoosobowych aż do bardzo rozbudowanych. Jak powinno się ją poprawnie prowadzić? Przeczytaj tekst, aby dowiedzieć się więcej na ten temat.

Rola księgi przychodów i rozchodów

Księga przychodów i rozchodów (w skrócie KPiR) pomaga zachować porządek w organizacji danej działalności. Zawiera ona dokumentację zysków firmy oraz poniesionych przez nią kosztów. Analizując ją, łatwo ocenić, czy przedsiębiorstwo się rozwija, czy też może trzeba coś poprawić w jego działaniu. Poza tym dzięki prowadzeniu księgi przychodów i rozchodów można uniknąć błędów dotyczących podatków. Jest to swego rodzaju uproszczona księgowość, z której mogą korzystać osoby fizyczne, a także spółki (jawne, partnerskie i cywilne) nieprzekraczające rocznej kwoty przychodu wynoszącej 2 miliony euro. Kiedyś zakładanie KPiR wymagało dodatkowej dokumentacji związanej ze zgłoszeniem jej do urzędu skarbowego, ale od początku 2018 roku nie jest to już konieczne.

Jak prowadzi się księgę przychodów i rozchodów?

Podczas prowadzenia księgi przychodów i rozchodów bardzo ważne jest, aby robić to systematycznie. To pomoże zachować porządek i uniknąć błędów. Główną zasadą jest dokumentacja wszelkich przychodów oraz wydatków, w tym pensji pracowników oraz innych opłat związanych z prowadzeniem działalności. Bardzo istotne jest, aby uzupełniać księgę w przejrzysty sposób, tak aby zapewnić łatwy dostęp do informacji. Musi ona być prowadzona według ustalonego porządku, konkretne informacje powinny znaleźć się w wyznaczonych kolumnach. Trzymanie się tych zasad znacznie ułatwi późniejsze rozliczanie podatków.

Kto zajmuje się prowadzeniem KPiR?

Księgę przychodów i rozchodów można prowadzić samodzielnie. W takim wypadku konieczne jest zdobycie potrzebnej wiedzy dotyczącej pojęć charakterystycznych dla KPiR oraz zasad uzupełniania jej. Jednak nie każdy ma czas i chęci, żeby się tym zajmować, zwłaszcza że może to być skomplikowane. Na szczęście jest możliwość skorzystania z usług księgowych biur rachunkowych, takich jak na przykład Euro-Plus. Specjaliści w tej dziedzinie dysponują wiedzą i doświadczeniem, które pozwolą uniknąć błędów podczas prowadzenia księgi przychodów i rozchodów. Przedsiębiorca nie musi się wówczas martwić o poprawność zapisów i może skupić się na prowadzeniu działalności. Na efektywność funkcjonowania firmy wpływ ma również umiejętność oddelegowywania zadań innym, dlatego często bardziej opłaca się zatrudnić profesjonalistów niż zajmować się wszystkim samodzielnie.