Sprzątanie powierzchni biurowej Przedsiębiorca
18 czerwca 2020

Zasady utrzymywania czystości w obiektach wielkopowierzchniowych

Czystość w obiektach wielkopowierzchniowych związana jest nie tylko z estetyką, ale również bezpieczeństwem przebywających tam osób. Po magazynach, zakładach przemysłowych oraz centrach handlowych codziennie przemieszczają się setki, a nawet tysiące osób. Konieczne jest więc przestrzeganie zasad utrzymywania czystości i zachowanie higieny podobnej jak w przypadku placówek ochrony zdrowia.

Rozlana na podłodze substancja, brudne toalety lub śliskie schody to nie tylko problem estetyczny. To również kwestia bezpieczeństwa, a raczej jego braku – nie trudno w takich warunkach o infekcję lub uraz spowodowany upadkiem. Z tego względu zasady utrzymywania czystości w obiektach wielkopowierzchniowych są dość restrykcyjne i wymagają zachowania najwyższych standardów.

Zakres prac sprzątających

Podstawową zasadą jest dokładne sprzątanie wszystkich pomieszczeń wchodzących w skład obiektu – mówi specjalista z firmy sprzątającej Cursarius z Warszawy – Usługi sprzątające obejmują więc odkurzanie podłóg, ścian, sufitów oraz znajdujących się  wewnątrz instalacji lub obiektów. Posadzki są również myte oraz impregnowane. Myje się również okna, witryny, lady oraz inne przeszklenia. Prace obejmują zarówno powierzchnię magazynową, usługową lub handlową, jak i zaplecze socjalne, biura, strefy gastronomiczne oraz miejsca wypoczynku. Czyszczone są schody, także ruchome, poręcze, windy, pochylnie. Zakres prac obejmuje również mycie i dezynfekcję miejsc siedzących oraz toalet. Opróżniane są kosze na śmieci, uzupełnia się także środki higieniczne, takie jak papier toaletowy, mydła i ręczniki papierowe. Zakres prac obejmuje również parkingi naziemne i podziemne oraz tereny przylegające: zarówno zieleń, jak i chodniki. Latem zamiata się je z piasku i kurzu, zimą zaś dba o bezpieczeństwo odgarniając śnieg oraz sypiąc piasek lub sól. To wszystko, aby przestrzeń była estetyczna oraz bezpieczna – dodaje specjalista.

Zakres prac może być nieco inny, w zależności od rodzaju obiektu wielkopowierzchniowego. Nieco inne wymagania będą w magazynach i na halach produkcyjnych, inny zakres prac będzie natomiast konieczny w centrach handlowych. Niezależnie jednak od typu obiektu konieczna jest kompleksowa obsługa oraz dbałość o bezpieczeństwo odwiedzających oraz pracowników.

Czystość w obiekcie zwiększa bezpieczeństwo

Oczywiście nie da się ukryć, że sprząta się głównie po to, aby powierzchnia prezentowała się schludnie i estetycznie. Jedak prawidłowe utrzymanie czystości w obiekcie wiąże się również z kwestiami bezpieczeństwa. Regularne sprzątanie posadzek i schodów może zapobiec urazom – rozlane substancje, a nawet śnieg lub piasek przyniesiony na butach z zewnątrz może być potencjalnie niebezpieczny i spowodować upadek. Dlatego do mycia i konserwacji podłóg używa się specjalnie do tego przeznaczonych produktów, które nie pozostawiają śliskiej nawierzchni. Jest to ważne zwłaszcza w centrach handlowych i halach magazynowych, po których poruszają się zarówno maszyny, jak i ludzie.

Przestrzeganie zasad utrzymywania czystości jest również niezwykle istotne w zakładach produkcyjnych zajmujących się produkcją żywności. Czyszczenie maszyn i linii technologicznych musi być wykonywane zgodnie z zasadami bezpieczeństwa, za pomocą substancji, które nie mogą być szkodliwe dla człowieka. W tym przypadku nawet najmniejsze zakamarki muszą być dokładnie wyczyszczone. Dzięki temu produkty schodzące z taśmy produkcyjnej spełnią wymagane kryteria jakości. Z tego względu tak ważne jest, aby usługi sprzątające były wykonywane przez doświadczoną i profesjonalną firmę sprzątającą.